U Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane, u kojoj je prvi kovid pozitivan pacijent hospitalizovan 21. marta ove godine, svakodnevo se liječi od 15 do 20 bolesnika koji su životno ugroženi.
Biljana Zlojutro, specijalista anestezije i reanimacije i supspecijalista intenzivne medicine i terapije, kaže da je tokom juna i jula zabilježen stalni porast broja kritično oboljelih pacijenata, dok se nadalje taj broj održavao na visokom nivou.
– Ovakvu nepovoljnu epidemiološku situaciju objašnjavamo činjenicom da su tokom prvog pika sprovođene stroge mjere prevencije, koje su podrazumijevale potpunu zabranu kretanja i okupljanja za vrijeme policijskog časa, uz zatvaranje škola, ugostiteljskih objekata i slično. S njihovim popuštanjem, uz povećanju mobilnost i frekventnost ljudi, a uz činjenicu da se aktuelne, preporučene protivepidemijske mjere ne poštuju u potpunosti, za rezultat imamo nepovoljnu epidemiološku situaciju sa stalnim porastom i održavanjem velikog broja novih pozitivnih slučajeva, pa samim tim i onih koji su kritično oboljeli. Mjere koje nisu poštovane su zabrana okupljanja više od 50 ljudi na jednom mjestu, socijalna i fizička distanca, nošenje maske, dezinfekcija – kaže Zlojutro za Srpskainfo.
Umire svaki drugi
Prema njenim riječima, do sada je u pomenutoj klinici liječeno 198 pacijenta oboljelih od korona virusne infekcije, a koji su zahtijevali respiratornu podršku.
– Procenat preživljavanja pacijenata je 47 odsto. Najmlađi pacijent spojen na respirator imao je 22 godine, a najmlađi korona pozitivan pacijent koji je preminuo od posljedica infekcije ovim novim virusom imao je 35 godina – naglašava Zlojutro.
Prema riječima Antonije Verhaz, načelnice Klinike za infektivne bolesti u UKC RS, nepridržavanje mjera preporučenih od strane epidemiologa je osnovni razlog za porast broja novoinficiranih.

– Klinička slika se ne mijenja, ona je uvijek ista, s tim da svaki pacijent ima svoju individualnu težinu kliničke slike. Najčešći simptomi s kojima zaraženi korona virusom dolaze u UKC RS su povišena temperatura, povraćanje i dijareja. Najstariji liječeni pacijent u Klinici za infektivne bolesti bila je žena koja je imala 102 godine – ističe ona za Srpskainfo.
Popunjeni kreveti
Dodaje da su kapaciteti Klinike za infektivne bolesti konstantno popunjeni između 80 i 100 odsto.
– Osoblje naše klinike susrelo se s mnogo slučajeva da je više članova porodice oboljelo u isto vrijeme – naglašava Verhaz.
Za 24 časa, a zaključno s jučerašnjim danom, korona virus je potvrđen kod još 63 osobe, dok su četiri oboljela izgubila bitku sa zarazom. Do juče, u zdravstvenim ustanovama u RS bila su hospitalizovana 184 pacijenta, od čega u UKC RS 54, a u opštim bolnicama njih 130.
U UKC RS na respiratoru je bilo 15 pacijenata, te jedan u dobojskoj, i dva u gradiškoj bolnici.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu