Stručnjaci za imunologiju i viruse su upozorili da ne treba puno čitati o nivou antitijela u krvi pacijenata koji su preležali virus, jer antitijela nisu jedini sistem imunološke odbrane, prenio je Rojters.
– Koncentracija antitijela u krvi ne znači koliko je jak vaš imunitet – rekla je Elenor Rajli, profesor za imunologiju i infektivne bolesti na Univerzitetu Edinburg.
Ona i njene kolege kažu da nestanak antitijela u krvi ne objašnjava na koji način organizam gradi imunitet za infekcije.
– Imunitet nije nešto što možemo da izjednačimo sa nivoom antitijela ili odgovorom T-ćelija. Imunitet je sistem koji radi na drugi način i sljedeći put kada se sretnete sa infekcijom, ne mora da znači da ćete je zakačiti, a ako je zakačite, ne mora da znači da ćete se ozbiljnije razboljeti. To se zove zaštitni imunitet – rekla je Rajli.

Zato, mnoge potencijalne vakcine protiv Kovid 19 su napravljene da naprave jači imunitet, tako što će “prizvati” jaču takozvanu “imunološku memoriju”.
– Antitijela su uglavnom kratkog vijeka jer jednom kad odrade posao, vašem tijelu više nisu neophodni – rekao je Džonatan Stoje, glavni virolog na britanskom Institutu “Fransis Krik”.
Stoje dodaje da ne znači da je i imunitet kratkog vijeka.
– Takozvane memorijske ćelije mogu da odgovore sasvim dobro u borbi protiv nove infekcije – rekao je on.
Poslije Kovid 19, naučnici još ne znaju koja količina imunološkog sistema će se ispostaviti dovoljnom.
Međutim, mnogi proizvođači vakcina naznačavaju odgovore antitijela i T-ćelija, koji su viđeni kao bitni za dugotrajan imunitet, dodaje Rojters.
– Imunološki sistem je veoma komplikovan. Znamo da su antitijela takođe važna, ali nije sve do antitijela. Važna stvar su imunološke memorijske ćelije – rekao je Lorens Jang, profesor molekularne onkologije na britanskom Varvik Univerzitetu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu