Iz našeg ugla

Ajkula je zakon

U okeanu uvedena demokratija. Svi ravnopravni, svako ima pravo da pojede koga hoće! I tako, ajkula sretne giricu, pa joj demokratski predloži: ajde, mala, pojedi me! Girica proba i – ne može. Onda ajkula proba da pojede giricu i – može.

Ajkula je zakon
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ovo nije basna. Ovo je siže priče, koju je, prije skoro 50 godina, napisao čuveni jugoslovenski satiričar Vladimir Bulatović Vib. Širokim narodnim masama slikovito je predočio kako izgleda demokratija, kad zakone kroje „ajkule“, kojima, logično, istinska ravnopravnost, sloboda i demokratija nisu ni na kraj pameti.

Dobro, ako girica ćuti kao riba, ili, još bolje, ako pliva okolo i glasno se divi u stilu „vidi ti ajkule, što je lijepa i pametna, ajkula je zakon“, onda ona ima neke šanse da preživi. 

Pročitajte još

Izmjene Krivičnog zakonika RS, koje  je Vlada Srpske već „spakovala“ u formi nacrta, neodoljivo podsjećaju na ovu Vibovu priču. Ako ovaj zakon prođe, uvreda i kleveta će biti sankcionisane kao krivična djela.

Dakle, u ozbiljnoj smo opasnosti da se vratimo 50 godina unazad, u doba verbalnog delikta, kada se za pogrešnu riječ, karikaturu, šalu, moglo završiti u zatvoru.

Istina, ako „ajkule“ u Srpskoj istjeraju svoje, za klevetu se neće ići u zatvor, ali će novčane kazne biti – paprene, do čak 100.000 KM.

Čemu zatvor? Neće „ajkule“ da od novinara i drugih građana, koji „pričaju svašta“, prave heroje. Ne, oni hoće da ih ponize, ostave bez hljeba, natjeraju na puzanje. Ili bar na ćutanje.

Jer, realno, koga u ovoj zemlji prijetnja kaznom od 100.000 maraka ne bi isprepadala? Ko u ovoj zemlji ima 100.000 KM? Samo „ajkule“ i „ajkulići“. Dobro, možda i poneka “girica” koja se divi ajkulama.

Ovo je samo jedna od ozbiljnih falinki predloženog zakona, koji je, gle čuda, pun nejasnoća, pa se može tumačiti i ovako i onako. A zna se ko su tumači.

Recimo, nije jasno definisano šta je to uvreda i kako ona nanosi “ štetu ugledu”. Nije jasno razgraničeno ni šta je “javno izrečena uvreda“. Je li to (samo) ono što pišu mediji, ili recimo i ono što neko kaže na slavi pred 50 ljudi.

Nije jasno definisano ni krivično djelo „iznošenje ličnih i porodičnih prilika“. Ako, recimo, neko u kafani punoj dima kaže da je sin predsjednika Republike dobio tri miliona, zato što se ne drogira – je li to krivično djelo?

Ima tu još pitanja, sijaset. Ako ih ima ko da ih čuje.

Vib je, prije ravno pola vijeka, smislio i jedan sjajan aforizam: Lako je biti lav, kad napraviš pustinju oko sebe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu