Politika

Analitičari o odnosima NATO i Rusije: Do SUKOBA DIVOVA neće doći zbog BiH

Rusi će pokušati da spriječe eventualni ulazak BiH u NATO, ali su pretjerane ocjene da će zbog toga na našem terenu da proključaju nacionalne tenzije i novi sukob Rusije i Alijanse.

Analitičari o odnosima NATO i Rusije: Do SUKOBA DIVOVA neće doći zbog BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Nato baza u Sarajevu

To za Srpskainfo kažu politički i vojni analitičari, govoreći o novoj analizi Agencije „Blumberg“ u kojoj se prognozira obračun NATO s Rusijom na Balkanu, kako bi je potisnuo s ovih prostora. Prema pomenutoj analizi, sukob divova je najizgledniji u BiH, gdje su se, nakon aktiviranja Akcionog plana za članstvo u NATO, pojačale nacionalne podjele.

Agencija podsjeća da je predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koga nazivaju saveznikom ruskog predsjednika Vladimira Putina, protiv NATO i za vojnu neutralnost, dok su Hrvati i Bošnjaci u BiH za Alijansu.

Veliko je pitanje kakvu će taktiku primjenjivati Rusija u BiH, s obzirom na to da nije baš dobro prošla u Crnoj Gori i Makedoniji, koje je takođe željela da spriječi da se približe NATO. Poučeni tim primjerima, moguće je da će na globalnom nivou biti dogovoreno da se tu Rusija mnogo ne angažuje. Takođe, postoje i drugi problemi koji su za Rusiju mnogo bitniji od Balkana, a to je Krim, Ukrajina, centralna Azija, odnosno suštinske interesne zone Rusije – kaže za Srpskainfo stručnjak za bezbjednost iz Beograda Zoran Dragišić.

Foto Mediacentar
Foto Mediacentar
Zoran Dragišić

On primećuje da je Rusija „uvijek zloupotrebljavala Balkan, tako što je praveći probleme ovdje, zadovoljavala svoje interese na drugom mjestu, a svoje saveznike na Balkanu najčešće ostavljala na cjedilu“.

Pročitajte još

– Mislim da je i politički stav Republike Srpske o vojnoj neutralnosti BiH više plod ruskog uticaja, a da se na neutralnost Srbije samo pozivaju. U BiH treba znati da je proces MAP počeo i da ga je Srpska potpisala. U tom smislu, proces pridruživanja BiH NATO je započeo i nisam siguran da ga može zaustaviti dnevnopolitički stav, a pogotovo ne pozivanje na stav Srbije. Ona će kao matična država spskog naroda uvijek stati iza Srba bilo gdje u svijetu, ali se Srbija generalno ne petlja u odluku BiH da li će ići u NATO – zaključuje Dragišić.

Vojnopolitički analitičar iz Sarajeva Mirza Višća smatra da je prognoza „Blumberga“ pretjerana. Tvrdi da ni Amerika ni Rusija nisu spremne na bilo kakav sukob, pa ni na Balkanu.

– Rusija jeste protiv članstva u NATO, ali mislim da je osnovni razlog to što vlast u BiH, bez obzira kom narodu pripada, ne čini ništa posebno da se uđe u NATO. Vidljivo je da su EU i SAD posljednjih 10-15 godina zapustile Balkan. Onda se desio makedonski scenario, koji znači da je ta zemlja stagnirala deset godina u evroatlanskim integracijama. Nešto ozbiljnije su shvatili pitanje Crne Gore pa je ta država uspjela da se izmakne od većeg uticaja Rusije. Takođe, može da bude interesantan ruski kapital koji dolazi na prostor Balkana, kao što je u „Agrokor“ u Hrvatskoj. On može da utiče na eventualne sankcije koje EU i SAD nameću Rusiji, mada i te sankcije popuštaju – kaže Višća.

MAP je najmanje vojno pitanje

Višća naglašava da je pogrešna floskula političara u BiH koji tvrde da bismo eventualnim ulaskom u NATO izgubili suverenitet.

– Suverenitet se gubi ulaskom u EU. Ulaskom u NATO sve odluke će biti adresirane na Predsjedništvo BiH i potreban je konsenzus svih članica. Ulaskom u MAP treba da se mijenja društvo u BiH, a ne vojska koja je dostigla zavidan nivo interoperabilnosti i potrebna joj je samo bolja oprema i više para. Ali, političari neće da objasne da sada treba promijeniti neke svari u finansijama, u ljudskim pravima, ekonomiji. To znaju zemlje koje su ulazile u NATO, pa onda u EU. Sve što su prošli kroz pregovore sa NATO olakšalo im je pregovore sa Unijom – kaže Višća.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu