Društvo

Novčana davanja za pohvalu, ali NISU DOVOLJNA: Natalitet stimulišu dobro plaćen posao i krov nad glavom

Ono što bi mlade ljude u većoj mjeri motivisalo da se odluče na roditeljstvo jeste da imaju stabilne i solidno plaćene poslove, te da im se, ako nisu zbrinuti u tom pogledu, pomogne u rješavanju stambenog pitanja.

Majke voze bebe u kolicima
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovo poručuju demografi koji naglašavaju da se samo ovakvim mjerama može stimulisati rađanje, dok novčana davanja, kako kažu, mogu da imaju tek kratkoročni efekat.

Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je prije dva dana rekao da će država od 1. januara za prvorođeno dijete uplaćivati 300.000 dinara, oko 5.000 KM, umjesto dosadašnjih 100.000 dinara, kako bi se dodatno podstaklo rađanje.

– Nestajemo kao nacija, sve nas je manje. Podaci govore da je stopa rodnosti tek nešto viša od 1,5, a za prostu reprodukciju je potrebno da stopa bude 2,1. Mi smo sve stariji i ekonomski napredak zavisiće od toga kako ćemo da obezbijedimo napredak nacije ovim demografskim mjerama – rekao je Vučić.

Otišlo 400.000 građana

Situacija je u ovom pogledu zabrinjavajuća i u Srpskoj, koja se od 2002. godine nalazi u depopulaciji. Od tada smo na negativnom prirodnom priraštaju izgubili skoro 75.000 ljudi. Jedan od razloga je i sve masovniji odlazak mladih u zenitu radne i reproduktivne sposobnosti. Demografske analize pokazuju da je prostor Srpske od 1991. napustilo više od 400.000 njenih građana.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Profesor demografije Stevo Pašalić naglašava da je teško zadržati ljude ukoliko ih nekim mjerama ne stimulišete.

– Srbija nudi određene inovativne mjere populacione politike. Opredijelili su se za direktna novčana davanja, i to za prvorođeno dijete, što je dobro. Naime, i kod njih i kod nas, prije svega, nedostaju prvorođena djeca. Stavljati akcenat na trećerođeno dijete bio bi promašaj, jer mi ne možemo to dostići – objašnjava za Srpskainfo Pašalić.

Poreske olakšice

Međutim, novčana davanja, kaže, neće dati neke efekte.

FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Novac ne rješava ovaj problem. Materijalna davanja jesu pohvalna mjera i znak pažnje, jer 5.000 KM je značajan iznos kad se rodi dijete i kada porodici svašta nešto treba, a sve je skupo. Ipak, daleko je bolja mjera subvencionisanje kupovine stana. U Srbiji će, u ovom pogledu, biti otpisano čak do 20.000 evra, što će biti izuzetno korisno mlađim parovima. A najvažnije je da im se obezbijedi stabilan i siguran posao, uz solidna primanja. Pokazalo se da je to, bez svake sumnje, najbolja mjera – naglašava Pašalić.

Podsjeća da su u Srpskoj prije dve godine na sva zvona predstavljene mjere populacione politike, što nije iznjedrilo neka konkretna rješenja.

Pročitajte još

– Moramo selektovati manji broj dobrih mjera. Jasno je da će, ako imaju stabilan i dobro plaćen posao, ljudi manje odlaziti odavdje. Slijedi mjera rješavanja stambenog pitanja, obezbjeđenje vrtića, pa poreske olakšice za višečlane porodice. Posebna mjera je smanjivanje trenda iseljavanja, koje nam zadaje najveće gubitke. Ne smijemo zaboraviti da sa razvojem ekonomije ide i poboljšanje demografije. Osnovna premisa u savremenoj demografiji preferira ekonomski razvoj, odnosno ekonomsku emancipaciju žena, što vodi porastu fertiliteta – poručuje Pašalić.

A koliko je opterećenje podstanarstvo potvrđuje i Mirjana S. iz Prijedora, koja se porodila prije šest mjeseci. 

– Koliko god da zaradimo nije dovoljno, jer su kirije preskupe. Razmišljamo o kupovini stana, ali nas brine da li ćemo moći da vraćamo kredit, jer ne zarađujemo bogzna koliko, a treba živjeti. O drugom djetetu i ne razmišljamo, do nekih boljih vremena – kaže sagovornica Srpskainfo.

Stambeni krediti

U Ministarstvu porodice omladine i sporta RS naglašavaju da od 2008. realizuje Poseban program subvencionisanja kamatne stope na stambene kredite za mlade i mlade bračne parove.

FOTO: VLADA RS
FOTO: VLADA RS

– Riječ je o direktnoj podršci mladim ljudima koji svoju prvu stambenu jedinicu kupe iz kreditnih sredstava IRB-a. Do sada smo dodijelili 4.781 subvenciju, a za ove namjene izdvojili smo više od 15 miliona KM. Roditeljima koji dobiju trojke obezbjeđuje se jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 2.000 KM, a roditeljima koji imaju četvoro i više djece pružamo podršku prilikom nabavke udžbenika za odlične učenike od trećeg do devetog razreda. MPiK obezbjeđuje besplatne udžbenike za treće i svako naredno dijete – kaže za Srpskainfo ministarka Sonja Davidović.

Naglašava da su ovo neke od najvažnijih mjera koje se realizuju u RS, kada je riječ o pronatalitetnoj politici i demografskoj obnovi.

– S obzirom na to da je ovo jedan od najvažnijih nacionalnih i političkih ciljeva, ove mjere će, sigurno, biti unaprijeđene i modifikovane. Pronatalitetne mjere realizuju se i u opštinama, a njihova i realizacija republičkih mjera ide paralelno – ističe Davidovićeva.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Dodaje da, kao direktnu finansijsku podršku, Vlada RS svim nezaposlenim porodiljama povodom rođenja djeteta isplaćuje naknadu u iznosu od 405 KM u trajanju od godinu dana, dok se za blizance ili trojke taj iznos isplaćuje 18 mjeseci. Za svako treće i četvrto dijete se, u okviru projekta „Fond treće i četvrto dijete“ isplaćuje jednokratna pomoć od 600 KM za treće i 450 KM za četvrto dijete. MPŠV za svako dijete rođeno na selu isplaćuje jednokratnu pomoć u iznosu od 500 KM.

Kad je riječ o pomenutoj mjeri koju uvodi Srbija, Davidovićeva ističe da svaka država donosi mjere za koje smatra da će dati očekivani rezultat, ali da je vrlo nezahvalno porediti države i govoriti o efektima donesenih mjera jedne države u drugoj zemlji.

– Mjere koje je Srbija uvela su za pohvalu, ali je još rano govoriti o njihovim efektima i mogućnosti da budu uvedene u Srpskoj – poručuje Davidovićeva.

Neizvjesna budućnost

Srpska bi u narednih pet decenija mogla da ostane bez trećine stanovništva, a procjena je da će se u ovom periodu broj mladih smanjiti za više od 40 odsto. To je pokazala Projekcija stanovništva RS 2019-2070, prema kojoj bi ženski fertilni kontingent mogao da se smanji za trećinu već do 2025, te za skoro polovinu do 2070. godine. To bi dovelo do drastičnog smanjenja broja živorođene djece u RS – za 30 odsto u narednih pola decenije, a za čak 42 odsto do 2070. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu