Magazin

Atlantiđanske imperije (156): Arhitektura i običaji Maja

Na osnovu četiri “kodeksa Maja”, koje su prikupili prvi evropski istraživači, mogle su se dobiti indikacije o njihovom kalendaru od 360 dana, koji je manje tačan od našeg, i o njihovom matematičkom znanju, koje je u to vrijeme bilo razvijenije nego, na primjer, kod Egipćana i Arapa.

civilizacija Maja
FOTO: PAVEL VOROBIEV/WIKIPEDIA

Izmedu ostalog, Maje su znali da koriste koncept nule identifikovan sa jednim od njihovih božanstava: “Bog brojke nula”.

Prije kompletnog čitanja hijeroglifa veoma malo se znalo o društvenom životu Maja. Maje su imale državnu organizaciju – regionalni vladari uzimali su od podanika velike poreze u naturi. Ekonomija kraljevstva bazirala se na poljoprivredi koja je bila veoma intenzivna i razvijena. Kanali za navodnjavanje, nasipi i terasasto obrađivanje zemlje osiguravali su obilne plodove.

Državna organizacija i blagostanje ogledaju se u životu 40 gradova-država kojima su Maje vladale. Imali su raskošnu arhitekturu koja je cvjetala u gradivima Palenke, Tikal, Kopan, Čičen Ici i Uksmali. Kraljevi, koji su se od običnih smrtnika razlikovali po produženoj lobanji zbog deformacija kosti koja je započinjana u najranijem djetinjstvu i po razrokim očima što se postizalo posebnim vježbama, imali su brojne supruge i konkubine, redovno su se mazali bronzanom bojom, pušili neku vrstu lule i drogirali se. Plemići i dvorjani slijedili su njihov primjer.

Otkriveno je da su plemići i suvereni, kada bi im stomak bio suviše pun, apsorbovali opojna pića i droge direktno kroz crijeva, pomoću klistira. U starijem dobu djetinjstva, dvanaest za djevojčice, četrnaest za dječake, mladi su učestvovali u tajanstvenim obredima inicijacije s kojom su ulazili u javni život. Ženili su se veoma mladi i imali dosta djece.

Žene su bile graciozne i vrijedne. Tkale su živopisne tkanine, uzgajale pernatu živinu kako bi obezbijedile dovoljno perja za ukrase na odjeći. Život su posvećivale odgoju djece, a u rijetkim prilikama uživale su u međusobnom plesu. Imale su komplikovane frizure, nosile “kub” vrstu potkošulje i uglavnom hodale bose.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Atlantiđanske imperije (141): Bogovi Asteka

Atlantiđanske imperije (142): Živi preci Meksikanaca

Atlantiđanske imperije (143): Neobičan kolorit Indijanaca

Atlantiđanske imperije (144): Legenda o Gospi od Gvadalupe i Loronji

Atlantiđanske imperije (145): Karteli

Atlantiđanske imperije (146): Los Zetas i La Familia

(VIDEO) Atlantiđanske imperije (147): Narko korida

Atlantiđanske imperije (148): Luča libre

Atlantiđanske imperije (149): Marijači

Atlantiđanske imperije (150): Meksički filmovi

Atlantiđanske imperije (151): Avanturisti u Sonori

Atlantiđanske imperije (152): Mistici Meksika

Atlantiđanske imperije (153): Istorija Maja

Atlantiđanske imperije (154): Igra s loptom

Atlantiđanske imperije (155): Sveta knjiga “Popol Vuh”

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu