Poručio je ovo za Srpskainfo veterinar Draško Polić, koji obavlja kliničke preglede životinja u azilu na Manjači.
Polića smo kontaktirali nakon što su nam volonteri poslali uznemirujuće fotografije i video-snimke iz azila, na kojima se, između ostalog, nalazi i mrtvo štene. Kako obdukcija nije urađena, ostala su brojna pitanja.
-Ja sam, dan prije nego što je uginuo pas, bio u azilu. Pokosio sam travu u dijelu gdje su bili štenci. Trava je bila visoka, plašio sam se krpelja i zmija. Firma, koja se bavi košenjem, nije bila u mogućnosti da dođe i da pokosi, jer je danima padala kiša. Kada sam kosio, psi su bili zdravi, imali su apetit– tvrdi Polić.
Polić kaže da se obdukcija radi samo u slučaju kada se sumnja na zaraznu bolest.
– Svi psi u azilu su vakcinisani, očišćeni od parazita. U svakom prihvatilištu ima sporadičnih slučajevima uginuća. Ima mnogo faktora koji mogu da dovedu do toga. Psi, koji su bili sa uginulim štenetom, su zdravi. Da li će se razboljeti, ne znam. Primili su vakcinu koja štiti od parvo virusa. To su štenci koje je neodgovorni čovjek ostavio pred vratima azila, nismo mogli da ih izbacimo. Volonteri znaju da je velika šansa da štenci, koji dođu u azil, budu bolesni. Naš uslov bi, u normalnim okolnostima, bio da budu vakcinisani s obje doze – naglašava Polić za Srpskainfo.

Pitali smo ga da prokomentariše i tvrdnje volontera da ih vraćaju sa vrata azila, ukoliko dođu prije 11, ali i da li je izdao naredbu da im se zabrani korištenje telefona, dok su u azilu.
-Želim da se uvede neki red. Ja sam sa radnicima azila dogovorio plan rada. Oni dolaze u osam, pregledaju sve pse, nahrane ih i daju im vode, očiste im prostor. U 11 se otvaraju vrata azila, za one koji žele da obiđu životinje. Ja u tome ne vidim ništa loše. Radnici ne treba da prekidaju svoje aktivnosti da bi nekoga pustili u azil. Volonteri mogu da budu u azilu od 11 do 14 časova. Razumijem i odluku da se ne koristi telefon u azilu – kaže on, pojašnjavajući da je, upravo zbog fotografisanja životinja, u javnost, više puta, otišla pogrešna slika.
-Mene je zvala žena, koja je htjela da udomi psa iz azila i pitala „ima li zaraza“. A sve iz razloga što su pojedini volonteri snimili navodnu dijareju kod jednog psa. Prije svega, pas nije imao dijareju, nego kašastu stolicu. Osim njega, takvu stolicu su imala još tri, četiri psa. Razlog je sljedeći: psi imaju hranu koju koriste. Međutim, volonteri im donose hranu koju kuvaju. Imao sam uvid u tu hranu, vidio sam šta je u njoj. To je nešto što nije preporučljivo da se psima daje – tvrdi Polić, ne otkrivajući o čemu je riječ.
Smatra da svi volonteri imaju dobre namjere, ali da, upravo u toj dobroj namjeri, mogu i da pogriješe.
-Zamolio sam ih da oni ne hrane pse, prije nego što se konsultuju sa mnom. Psi, nerijetko, nakon domaće hrane, više neće da jedu granule – rekao je Polić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu