Ova situacija ozbiljno ugrožava dobrobit više od 120 pasa, upozorili su iz grupe “Azil Manjača građani”.
– Prema važećim standardima, propisano je da je neophodan najmanje jedan radnik na 50 pasa. To znači da je za trenutni broj pasa u Azilu na Manjači neophodno prisustvo najmanje tri obučena radnika. Međutim, trenutno nema nijednog – kažu iz pomenute grupe.
Podsjećaju da je Gradska uprava Banjaluka tokom ove godine javno obećala izgradnju ispusta za pse, kako bi se poboljšali uslovi u Azilu.
– Iako su sredstva i planovi najavljeni, do danas nije urađeno ništa. Psi i dalje žive u zatvorenim, neadekvatnim prostorima, često u vlastitim fekalijama, izloženi visokoj koncentraciji amonijaka. Takvi uslovi dovode do razbolijevanja, patnje i potencijalne smrti životinja. Prema neslužbenim informacijama, u pokušaju da se problem privremeno “riješi”, u Gradskoj upravi razmatra se slanje radnika iz odjeljenja za “parking naplate” kako bi hranili pse – kažu članovi pomenute grupe.
Naglašavaju da je ovakav pristup neodgovoran i opasan. Upozoravaju da neobučen i nestručan kadar ne smije raditi sa psima, posebno u stresnim i kriznim uslovima. Time se, naglašavaju, ugrožava ne samo bezbjednost i zdravlje životinja, već i samih radnika koji nemaju prethodnu obuku niti zaštitnu opremu.
– Situacija u Azilu na Manjači je alarmantna. Očekujemo hitnu i odgovornu reakciju gradonačelnika Banja Luke, kao i konkretne korake nadležnih službi da se obezbijedi: prisustvo obučenih radnika u skladu sa standardima, hitno saniranje higijenskih uslova, početak izgradnje najavljenih ispusta – poručuju iz Grupe.
Naglašavaju da je zanemarivanje ovih obaveza „direktan čin institucionalnog zlostavljanja nad životinjama“, te da kao takav mora prestati odmah.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu