Kolumne

Biće još gore

Cijene osnovnih životnih namirnica i goriva u Srpskoj su već otišle nebu pod oblake, a predviđanja za naredni period još su gora.

Biće još gore
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Litar ulja u prosjeku košta skoro 4,5, a litar goriva na pojedinim pumpama i 3,55 KM, dok su vreća brašna i kilogram mesa odnedavno skuplji za oko pet KM. Posebno zabrinjava to što hrana, praktično, poskupljuje na dnevnom nivou, što je donedavno bio slučaj i sa gorivom

A čim su shvatili da će cjenovni potresi na svjetskim berzama sirovina i energenata potrajati, građani Srpske su počeli da opsjedaju markete, s ciljem pravljenja zaliha hrane kao da će uskoro, ne daj bože, smak svijeta.

Vlast svakodnevno obećava da za tim nema potrebe i da neće doći do nestašice, ali stanovništvo ne haje za te priče. Ljudi se, naime, ne boje toliko nestašice koliko novih i većih poskupljenja koja su, sasvim je jasno, neminovna. Dodatno ih zbunjuje to što su cijene identičnih proizvoda prilično različite od marketa do marketa, pa ne znaju ko je šta i za koliko već poskupio, a kome ova paklena rabota tek predstoji.

Iz tog razloga, većina građana danima ne razmišlja ni o čem drugom nego kako doći do što jeftinijeg ulja, brašna, hljeba, tjestenine, šećera. Neki ne žale da, do sljedeće plate i penzije, i posljednje pare iz kuće daju za kupovinu ovih roba.

Pročitajte još

Prestali su da se zamajavaju pričom o robnim rezervama i državnim naftnim terminalima, shvativši da ih Srpska više nikada neće imati, te da razmišljajući o tome samo uludo troše vrijeme. Znaju da im, u slučaju eventualne nestašice ili drastičnijih poskupljenja, mogu pomoći samo njihove robne rezerve, odnosno ostave u koje svaki dan, domaćinski, dodaju po koji litar ulja ili pakovanje šećera.

Ne računaju ni na pomoć od nekih interventnih nabavki hrane, jer malo ko vjeruje da će to, u ovako kriznim vremenima, dovesti do stabilizacije prilika na našem tržištu.

 Umjesto toga, kako ustanu, put pod noge, pa od marketa do marketa, sretni kad neku osnovnu životnu namirnicu nađu po jučerašnjoj cijeni.

I ovaj put se ispostavilo da smo prepušteni sami sebi, a sa kakvim ćemo ličnim rezervama dočekati sljedeće udare krize zavisi od toga koliko je kome debeo novčanik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu