Društvo

Biciklistima opet kacige: Centar za zaštitu životne sredine poslao primjedbe Ministarstvu transporta, a evo šta kažu o iskustvima u Evropi

Centar za životnu sredinu iz Banjaluke saopštio je da je u Prednacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH predviđa ponovo uvođenje obaveze nošenja kacige za bicikliste.

Biciklista
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

U ovoj nevladinoj organizaciji su se usprotivili tome, pa su, zajedno sa još nekoliko nevladinih organizacija, Ministarstvu komunikacija i transporta BiH poslali sugestije i komentare na ovaj Prednacrt zakona.  

Pročitajte još

– Ovom inicijativom, Centar za životnu sredinu želi doprinijeti unapređenju kvaliteta predloženog zakonskog dokumenta, s posebnim osvrtom na pitanja vezana za biciklistički saobraćaj i lična električna prevozna sredstva (LEPS). U svjetlu ubrzanog razvoja mobilnosti i saobraćajnih trendova, Centar smatra ključnim postizanje balansa između potreba svih učesnika u saobraćaju, pridržavajući se visokih standarda sigurnosti – navodi se u saopštenju.

Ističu kako se obavezno nošenje kaciga za bicikliste ne praktikuje gotovo nigdje u Evropi (u većini slučajeva kada se i praktikuje, praktikuje se do određene životne dobi), a rijetko je zastupljeno i globalno gledano.

– Upravo je to i bio razlog za pokretanje kampanje za izbacivanje spornog stava iz ZOBS BiH još 2011. godine. Ova kampanja uspješno je završena 2017. godine, izmjenom Člana 102. ZOBS BiH. Ponovno uvođenje ovako represivne i demotivišuće odredbe bi djelovalo veoma regresivno u pogledu unapređenja biciklističkog saobraćaja, odnosno urbane mobilnosti generalno, u BiH. Obavezno nošenje kaciga za korisnike ličnih električnih prevoznih sredstava je samo po sebi diskutabilno, ali se obavezno nošenje kaciga za bicikliste ne smije ni pod koju cijenu vraćati u javni diskurs, a pogotovo ne u legislative – poručuju iz Centra.

Oni tvrde da “studije koje su rađene širom svijeta kažu da u prosjeku vozači motornih vozila pretiču bicikliste 8,5 cm bliže, kada biciklisti nose kacige, čime se zapravo smanjuje bezbjednost biciklista”.

– Iste studije su pokazale i to da se biciklisti koji nose kacige, rizičnije ponašaju u saobraćaju od biciklista koji ne nose kacige, a s obzirom na lažni osjećaj sigurnosti. Slično se može zaključiti i iz manje analize koju je Centar za životnu sredinu uradio prije dvije godine za  Republiku Srpsku, za period 2012 – 2021. godina – zaključuju u Centru.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu