Biznis

BLOKADE UZELE DANAK Tržišta nafte izgubila 20 odsto vrijednosti u 2020.

Globalna tržišta sirove nafte izgubila su oko petine vrijednosti u 2020. godini, jer su stroge mjere zatvaranja zbog pandemije virusa korona paralisale veći dio svjetske ekonomije, ali su cijene "crnog zlata" snažno skočile sa najnižih nivoa zahvaljujući paketima podsticaja koje su donosile vlade.

BLOKADE UZELE DANAK Tržišta nafte izgubila 20 odsto vrijednosti u 2020.
FOTO: MARK/EPA

Sjevernomorska nafta Brent je danas, posljednjeg trgovinskog dana u ovoj godini, oslabila za osam centi ili 0,2 posto, na 51,55 dolara za barel na trgovanju do 10:15 časova po Griniču, dok je američka WTI nafta pala za 10 centi, takođe za 0,2 procenta, na 48,30 dolara po barelu, izvještava Rojters.

Cijene obje svjetske naftne reference su se više nego udvostručile u odnosu na višedecenijske najniže vrijednosti zabilježene u aprilu, kada je prvi put u istoriji cijena WTI nafte šokirala investitore na globalnom nivou sa negativnim iznosom od minus 37,6 dolara.

Azijske akcije su ojačale danas i trebalo bi da završe burnu 2020. godinu na rekordno visokim nivoima.

Pročitajte još

Kad je riječ o valutnim tržištima, dolar zaključuje ovu godinu u spiralnom padu, pošto su se investitori okrenuli ulaganjima u rizičniju imovinu i jer SAD nastavljaju da štampaju novac kako bi finansirale svoj nabujali budžet i trgovinski deficit.

Globalna robna tržišta dočekuju kraj 2020. ojačana, zahvaljujući oporavku potražnje i paketima ekonomske podrške donetim u velikom broju zemalja svijeta, koji su podstakli cijene.

Očekuje se da će uvođenje vakcina za borbu protiv virusa i nove mjere fiskalne podrške vrijedne milijarde dolara doprinijeti povećanju investicija i potrošnje u 2021.

Analitičari procjenjuju da će dalji oporavak tržišta kratkoročno vjerovatno biti ograničen usljed zabrinutost investitora zbog novih korona mjera zaključavanja.

Što se nafte tiče, potecijalni naredni okidač u pogledu kretanja cijena mogao bi da bude sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, uključujući Rusiju, koji je zakazan za 4. januar i na kojem će se raspravljati o tome da li treba od februara da povećaju proizvodnju ili ne.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu