Društvo

BORBA ZA POTOMSTVO Žene do 35 godina imaju sve manje jajnih ćelija, a ovo su glavni uzročnici

Svaki šesti par u Srbiji bije bitku za potomstvo, a iz najstarije klinike za liječenje steriliteta iz koje je za 31 godinu izašlo više od 10.000 beba, kažu da su uzroci mnogobrojni, da se zbog toga ispituju i muškarci i žene, a da nažalost, svako od njih može da ima više problema.

Trudna žena
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Elijana Garalejić, medicinska direktorka iz zdravstvene ustanove u Jevremovoj, objašnjava da razlog za sterilitet može da bude infekcija reproduktivnog trakta, izostanak ovulacije, poremećaj hormona, zapušeni jajovodi.

– Danas je veoma često da oba partnera imaju problem steriliteta, oni nisu stari za životni vijek, ali jesu za pravljenje djece. Najbolje su da se žena prvi put porodi sa 25 godina. Satrija prvorotka je žena koja je trudna i porađa se u 31. godini. Mala beba se rađa sa određenim brojem jajnih ćelija, u utrobi majke je najveći i on se svakog dana i mjesca smanjuje, tako da imamo ograničen period kada žena može da ostane trudna. S jedne strane zbog malog broja jajnih ćelija, a i kvalitet je lošiji poslije 35. godine života, da bi poslije 40 godine bio toliko mali, da se pretpostavlja da ako VTO dobijamo 10 jajnih ćelija, samo jedna je zdrava – rekla je doktorka.

Pročitajte još

Posljednjih deset godina se dešava da mlade žene između 30 i 35. godine imaju mali broj jajnih ćelija.

– Nezdravo žive, loš vazduh, gojaznost i pretjerano mršavi sa previše fizičke aktivnosti, hrane se hranom sa pesticidima, duvan ubija jajne ćelije, i stres jako puno utiče. Dovodi do niza hormonskih poremećaja, a oni dalje dovode do poremećaja rada štitne žlezde i reproduktivnih žlijezda kod žena i muškaraca – navela je dr Garalejić.

Stres poremeti hormone i epilog toga je,kako kaže, da se izgubi ovulacija, pa se poremeti ciklus, zatim cijeli metabolizam, pa se jave kardiovaskularni problemi, a kod muškaraca smanjuje testosterone…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu