Banjaluka

ČEKAJU GA PUNE RUKA POSLA Stanivuković nastavlja gdje je Radojičić stao

Da bi došlo do velikih promjena, potrebno je veliko vrijeme, ali i konstantan rad. Mandat Igora Radojičića protekao je u izgradnji kružnih tokova, jedan od projekata je i Eko-toplana, ali i promocija turizma i kulture.

ČEKAJU GA PUNE RUKA POSLA Stanivuković nastavlja gdje je Radojičić stao
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iako je dosta urađeno za grad, njegov nasljednik Draško Stanivuković, imaće pune ruke posla. Već najavljuje buduće planove i ciljeve.

– Napravili smo plan obilazaka naselja tokom čitavog decembra, da do kraja ove godine obiđemo sve mjesne zajednice. Ići ćemo s prioritetom, od onog obrnutog što vlast ima prioritet, a to je da obiđemo ona naselja gdje smo imali možda najmanju podršku. Nećemo praviti razliku, radimo za svakog čovjeka, nama je čovjek prioritet – rekao je on.

Prioriteti

Dodaje kako imaju plan za svaki dio naselja.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Mjesne zajednice će dati prioritete, jer ipak ljudi u tim mjesnim zajednicama to najbolje poznaju. Ne pravimo razliku između perioda prije izbora i perioda poslije izbora. Naša dužnost je da uvijek radimo. Obišli smo selo Melina, zaseok Babići, gdje je pet porodica sa preko 20-oro djece. Njima nedostaje vode i to je mala investicija koju smo spremni da učinimo. Isti problem je u Lokvarima. To su neke stvari koje smo rekli da ćemo rješavati i držaćemo se naše politike – navodi Stanivuković.

Dodaje da je spreman razgovarati s Igorom Radojičićem, kako bi zajedno definisali buduće ciljeve za unapređenje grada.

– Mi smo već pripremili jednu odluku da se sastanu dva tima zbog dogovora oko primopredaje. Pripremili smo određene akte i pitanja koja su nama važna. Pri primopredaji biće ključno da vidimo stanje duga grada, popis čitave imovine, popis svih sudskih procesa i potraživanja i još mnoga pitanja koja ćemo da otvorimo. Moja želja je da sa Radojičićem, ako bude i s njegove strane želje i volje, obavimo više razgovora, jer je to vrlo važno za čitavu demokratiju i ono što smo mi govorili – grad bez podjela, u smislu da porazgovaramo, da vidimo šta on smatra da je ključ u naredne četiri godine. Ipak su oni vodili grad četiri godine, pa neke stvari dobro poznaju – navodi Stanivuković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Novi gradonačelnik ističe da treba uvažiti i volju građana koji nisu glasali za njega.

Pročitajte još

– Svi zajedno treba da se radujemo svakom uspješnom projektu za Banjaluku. Određene projekte, koji su važni za 44 odsto građana koji su glasali za gospodina Radojičića, idemo i to da sprovodimo. Hajde samo da odredimo prioritete. Da od politike napravimo pošten posao, gdje će ostati samo oni koji vole narod, a kada ostanu ti, onda će narod htjeti da ih nagradi. Naš dalji korak jeste revizija svega, ući u svako preduzeće, odjeljenje i potpunu reviziju izvršiti do kraja. Nemam namjeru da bilo kog poštenog čovjeka i direktora smijenim. Svako ko je pošten ne treba da se boji – poručio je Stanivuković.

Projekti

Pored kružnih tokova, mandat Igora Radojičića obilježila je i gradnja puteva, mostova, kao i rekonstrukcija Banskog dvora, mišljenja je analitičar Nebojša Tojagić.

– Ono što bih izdvojio jeste i rekonstrukcija Banskog dvora, koji je iz godine u godinu postojao ruglo u centru grada. Zatim, početak izgradnje i rekonstrukcija mostova, na rijeci Vrbas. Pokušao je da četiri puta, Šargovac – Motike – Priječani u prigradskim naseljima, spoji sa centrom grada. Nije uspio do kraja, ali opet je u odnosu na prethodnike uradio puno više – ističe Tojagić.

Smatra da Banjaluka ima potencijala, te da je jedna od primarnih stvari koja nedostaje ovom gradu korišćenje termalnih izvora energije, za potrebe grijanja.

FOTO: GRAD BANJALUKA
FOTO: GRAD BANJALUKA

– Ranije je bila priča da će jedna islamska firma završiti istraživanja na području Čapljine. Vidite po okolnim banjama da ovaj prostor leži na nekim termalnim izvorima koji nisu do kraja istraženi. Za vrijeme Davidovića je bar bila neka priča o mogućnosti takvog vida grijanja. To je stavljeno sa strane, a vidimo da se veći gradovi, poput Praga, griju na geotermalne resurse, kojima smo mi bogati, ali nismo u stanju da ih iskoristimo. Pored tople vode, mi smo izmišljali toplu vodu – zaključuje Tojagić.

Obnova Sahat-kule

U Banjaluci je početkom novembra potpisan ugovor o obnovi Sahat-kule, koja se nalazila u blizini Ferhat-pašine džamije, a srušena je nakon 500 godina postojanja. Sahat-kula potiče iz 16. vijeka, preživjela je zemljotres 1969, a srušena je 1993. godine.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

– Vraća se na lokaciju pored obnovljene Ferhadije. Jedan je od simbola grada, dijelova nacionalnog i kulturnog blaga na ovim prostorima – rekao je Radojičić krajem njegovog mandata, kada je potpisan ugovor o obnovi.

Istakao je tada da će Grad ovaj projekat pratiti s potrebnim dozvolama. Ovo je 27. protokol koji je Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH potpisala s Generalnom direkcijom vakufa Republike Turske. U Banjaluci se ovim projektom trenutno realizuju dva projekta, a gradnja Sahat-kule bi mogla koštati između dva i tri miliona maraka. Cifra nije konačna i zavisi od projekta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu