Svijet

CIA PRESLUŠALA SNIMKE, ALI ĆUTI Nakon priznanja da je novinar mrtav ostalo je nekoliko OTVORENIH PITANJA

Zvanični mediji Saudijske Arabije objelodanili su 19. oktobra da je Džamal Kašogi zaista ubijen u konzulatu u Istanbulu – što predstavlja preokret u odnosu na prethodna saopštenja o nestanku novinara.

CIA PRESLUŠALA SNIMKE, ALI ĆUTI Nakon priznanja da je novinar mrtav ostalo je nekoliko OTVORENIH PITANJA
FOTO: ALI HAIDER/EPA

Pedesetdevetogodišnji novinar umro je u “tuči”, glasi zvanično saopštenje vlade. Osamnaest građana Saudijske Arabije je trenutno pod istragom. Zamjenik šefa državne obavještajne službe je otpušten i kralj Salman je naredio službi da bude restruktuirana.

Detalji pristupa trebalo bi da su saglasni sa navodima turskih zvaničnika da je Kašogi ubijen od strane 15 Saudijaca koji su doletjeli u Istanbul i napustili ga istog dana. Ipak, to protivreči prethodnim tvrdnjama Saudijske Arabije i otvara nova pitanja.

Koliko je bilo borbe?

Kašogi je nestao u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu 2. oktobra. Saudijski mediji opisali su susret koji je uslijedio između Kašogija i nekoliko drugih muškaraca kao “borbu i nesuglasicu”, koji su eskalirali u smrtnosnu “tuču”, ne navodeći tačno koliko je od 18 muškaraca, pod istragom, imalo udjela u njoj.

Kao suprotnost tome, turske vlasti navode da je ubistvo bilo sa predumišljajem i da su ubice putovale sa testerom za kosti. Oni tvrde dalje da imaju audio snimke koji dokazuju da je Kašogi mučen i raskomadan.

Vašington post, Kašogijev poslodavac, opisao je potez Saudijaca kao “pokrivanje” za očigledno uspješan posao. To je dovelo do toga da su Donald Tramp, američki Kongres, kao i drugi svjetski lideri zahtijevali dokaze.

Gdje je tijelo Džamala Kašogija?

Saudijska Arabija navodi da je Kašogi ubijen unutar konzulata, ali nije otkrila nikakav trag gdje je tijelo odneseno. Prema tvrdnjama medija, upleteni počinioci su namjeravali da “prikriju” njegovu smrt. Pregled tijela bi, po svoj prilici, ponudio dokaze kako je i kada Kašogi zaista umro.

Turske vlasti su skrenule svoju pažnju ka obližnjoj šumi u potrazi za ostacima. Istog dana kada se pretpostavlja da je Kašogi umro, turski prerušeni zvaničnici su pretražili saudijski avion, ali bez mnogo uspjeha. Pretražili su i konzulat, ali turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan naveo je da je inspekcija bila zakomplikovana činjenicom da su neki dijelovi bili svježe okrečeni.

Zašto je Saudijska Arabija upala sama sebi u usta povodom Kašogijevog nestanka?

Nedjeljama poslije Kašogijevog nestanka, saudijska vlada je negirala da je on umro u konzulatu.

Uvjeravam vas da saopštenja koja sugerišu da je Džamal Kašogi nestao u konzulatu u Istanbulu ili da ga je kraljevstvo zatočilo ili ubilo apsolutno nisu tačna. Uz to su i neosnovana – naveo je saudijski ambasador u UN princ Halid bin Salman.

Prestolonasljednik Mohamed bin Salman izjavio je za Blumberg da Kašogi nije bio unutar konzulata.

– Razumio sam da je ušao i da je izašao poslije nekoliko minuta, do sat vremena. Nisam siguran. Istražujemo slučaj kroz ministarstvo spoljnih poslova da utvrdimo šta se zapravo dogodilo – rekao je on 5. oktobra.

FOTO: SEDAT SUNA/EPA
FOTO: SEDAT SUNA/EPA

Da li je Mohamed bin Salman odgovoran?

Tridesettrogodišnji prestolonasljednik je de fakto vođa zemlje. Jednom pozdravljen kao progresivan, Salman je široko sumnjičen za Kašogijevu smrt, iako ni Turska ni Saudijska Arabija nisu tačno objasnile njegovu ulogu u ubistvu.

Saudijski princ i disident Halid bin Farhan al Saud, koji živi u egzilu u Njemačkoj, otvoreno je optužio Salmana.

– Kada se dogodi jedan takav čin, naravno da zahtijeva saglasnost vrha vlade. Ne mogu da tvrdim da je kralj Salman direktno upleten, ali vjerujem da odluka i izvršenje ubistva dolaze od njegovog sina, Mohameda – izjavio je on za Dojče vele.

– Ništa se ne događa u Saudijskoj Arabiji bez znanja prestolonasljednika – rekla je američka senatorka Linzi Grejam.

Usred gužve, izgleda da je kralj Salman preuzeo uzde od svog sina, naredivši da obavještajna služba bude restruktuirana. Kralj je dao nadzornom odboru – kojim rukovodi Mohamed – rok od mjesec dana.

Šta je na turskim audio snimcima?

Turske vlasti tvrde da imaju snimljene dokaze o tome da je Kašogi napadnut ubrzo pošto je ušao u konzulat, da su mu prsti otkinuti i da mu je tijelo raskomadano od strane forenzičkih stručnjaka. Citirajući snimke, turski zvaničnici su takođe naveli da je saudijski konzul Muhamed al-Otaibi bio prisutan i svjestan da mu ubistvo može donijeti nevolje.

CIA je preslušla ove trake, tvrdi Vašington post.

Zašto američka obavještajna služba nije podijelila svoja saznanja?

Američka obavještajna služba priprema saopštenje o Mohamedu bin Salmanu za Donalda Trampa. Ipak, republikanski senator Bob Korker žalio se ove nedjelje da su američki zvaničnici blokirali zakonodavcima pristup službama povodom Kašogijevog nestanka.

– Postojala je blokada svih daljih obavještajnih informacija za senatore… Tako ne može, moraju da dijele svoje poglede o tome šta se dogodilo sa nama – naveo je on.

Pročitajte još

Šta SAD duguje Kašogiju, stanovniku Amerike i nosiocu “O” vize?

Kašogi je živio u Virdžiniji. Nekoliko njegove djece su američki državljani. Pošto se zaštite pod Ustavom ne šire na privremene stanovnike na isti način kao na ostale građane, vlada SAD je u prošlosti intervenisala u slučajevima vanparničnih ubistava.

Dvostranačka grupa senatora trenutno pokušava da kazni Saudijsku Arabiju. Kako god, Donald Tramp je izjavio da ne bi bio voljan da rizikuje posao sa zemljom bogatom naftom, upućujući na dogovore povodom prodaje oružja.

Predsjednik SAD Tramp, izjavio je da “nije zadovoljan” objašnjenjem Saudijske Arabije o okolnostima ubistva novinara i kritičara vlasti u Rijadu.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu