Nakon što je Fahrudin Radončić (SBB) podnio ostavku na mjesto ministra bezbjednosti BiH, SDA je kandidovala svog odanog kadra Selmu Cikotića, koji je već prošao provjere CIK BiH i na potezu je SIPA.
Budući da je Cikotić ranije obavljao funkciju ministra odbrane BiH, za očekivati je da ni SIPA neće imati zamjerke na njegovu prošlost, ali ipak treba imati u vidu da tom institucijom trenutno rukovodi hrvatski kadar Đuro Knežević, a HDZ BiH Cikotiću spočitava ratnu prošlost i dovodi ga u vezu s ratnim zločinima u Bugojnu.
Predsjednik HDZ Dragan Čović krije se upravo iza stava „hrvatskih branitelja“.

Cikotić je izbor SDA i to je pravo SDA, kao što je pravo naših branitelja iz Bugojna i branitelja HVO da ne prihvate tog kandidata. Predstavnici HDZ i HNS u Predstavničkom domu BiH sigurno neće podržati tog kandidata – izjavio je Čović.
Međutim, ne bi bilo prvi put da Čović promijeni stav, naročito ako SDA udovolji zahtjevima za imenovanje kadrova HDZ u institucijama BiH, od kojih neka čekaju odavno.
Slične poruke čuli smo i iz SNSD, gdje takođe osporavaju Cikotićevu prošlost (negativno pisanje o srpskom narodu, navodni tajni rad za Amerikance, zalaganje za centralizaciju BiH…), ali u prvi plan ipak stavljaju ponašanje SDA, koja mjesecima ne dozvoljava da kadrovi iz Srpske zasjednu na pozicije koje im pripadaju prema dogovoru o formiranju vlasti. Tu se, prije svega, misli na direktora SIPA, ali i na brojna druga mjesta. Ipak, konačan stav SNSD još nije poznat.

– Poštujemo hronologiju, još nisu izvršene provjere Cikotića. Dakle, kandidata još analiziramo kroz njegovu ličnost i djelovanje, a i u kontekstu ukupnog djelovanja stranke koja ga je predložila, jer su oni prvi koji su potegli osporavanje kandidata drugih stranaka. Mi ćemo se uzdržati dok ne vidimo ukupno ponašanje u odnosu na imenovanja. Prije više od godinu dana su neki konkursi završeni, izbodovani, ali sve stoji – kaže za Srpskainfo šefica Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu BiH Snježana Novaković Bursać.
Podsjećamo, SDA se svojevremeno usprotivila imenovanju Mlađena Božovića iz DNS za ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, što je bio presedan da se stranka iz FBiH protivi izboru parnera iz RS. Priča je završena tako što je Božović poslije nekoliko mjeseci sam odustao, a DNS predložio drugog ministra.
Selmo Cikotić je odbio da komentariše optužbe na njegov i račun SDA. Prema članu 14. Zakonu o Savjetu ministara, na potezu je predsjedavajući Zoran Tegeltija.

Tamo piše da je, u slučaju da ministar podnese ostavku, predsjedavajući dužan da imenuje njegovog nasljednika najkasnije u roku od 15 dana. Novi ministar preuzima dužnost nakon što ga potvrdi Predstavnički dom. Radončić je ostavku podnio 2. juna, što znači da je taj zakonski rok već istekao, s tim što Tegeltija može da se pravda da Cikotić još nije prošao sve provjere. Međutim, i mimo toga, Tegeltija, kao kadar SNSD, ima mogućnost za političko manevrisanje.
– Zakon o Savjetu ministara BiH kaže i da Predsjedništvo BiH u roku od 15 dana od konstituisanja PS BiH treba da imenuje predsjedavajućeg Savjeta ministara, pa se to ipak nije desilo. Zakon je kršen više od godinu dana. Dakle, desi li se da neko potegne taj argument, on je već uništen djelovanjem Šefika Džaferovića i Željka Komšića u Predsjedništvu BiH – tvrdi izvor Srpskainfo.
Prema drugom scenariju, ako Tegeltija pod pritiskom ipak predloži Cikotića, a SNSD i HDZ ostanu protiv, postavlja se pitanje da li će u tom slučaju „uskočiti“ SDS, PDP, te zajedno sa SDA i njihovim satelitima iz FBiH imenovati Cikotića za ministra. Mada je u BiH sve moguće, to bi ipak bio vrhunac apsurda, jer bi značilo da je jedan dio Savjeta ministara imenovala jedna parlamentarna većina, a drugi dio neka druga.
Na pitanje da li će SDS glasati za Selmu Cikotića, predsjednik SDS Mirko Šarović kaže da ovo pitanje nisu razmatrali.

– To je, prije svega, stvar koalocionih partnera, ako koalicija uopšte postoji. Ukoliko ovo pitanje dođe na red u Parlamentarnoj skupštini BiH, o tome ćemo se tada izjasniti – rekao je Šarović za Srpskainfo.
Predsjednik PDP Branislav Borenović nije odgovarao na naše pozive.
Stevandić: Srbi čekaju, Bošnjaci rade bez diplome
Šef Srpskog kluba poslanika u Predstavničkom domu BiH Nenad Stevandić kaže da Bošnjacima „niko ne brani da predlože i crnog đavola ako hoće“.
– Ali, o njegovom izboru možemo da pričamo tek kada budu imenovani direktori RAK, SIPA i ostali kadrovi koji pripadaju srpskom korpusu. Ne pada mi na pamet da dajem prednost priči o Cikotiću, a nije imenovano toliko srpskih kadrova na pozicijama gdje su konkursi završeni. Istovremeno, bošnjački kadrovi rade bez diplome i vode najodgovornije institucuije u BiH. Prema tome, prvo imenovati sve srpske kadrove, pa onda uopšte da pričamo – kaže Strevandić za Srpskainfo.

U bošnjačke kadrove bez diplome, o kojima priča Stevandić, spada i aktuelni direktor OBA Osman Mehmedagić.
Njemu je u RS poništena fakultetska diploma, a drugu još nije stekao, iako mu je neophodna ako želi ponovo da bude direktor obavještajne agencije. Upravo danas ističe rok za dostavljanje diplome, koji je Mehmedagiću dala parlamentarna Komisija za nadzor nad radom OBA.
Očekivani scenario je ćutanje Mehmedagića i SDA.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu