Biznis

ČISTA ENERGIJA NAJVEĆA RAZVOJNA ŠANSA Poruke sa prvog energetskog samita u Srpskoj

U narednih deset godina Srpska će izgraditi značajne energetske potencijale, pre svega iz čiste energije, što je najznačajnija razvojna šansa RS u narednom periodu.

ČISTA ENERGIJA NAJVEĆA RAZVOJNA ŠANSA Poruke sa prvog energetskog samita u Srpskoj
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To je plan Vlade RS i prema preuzetim direktivama EU i vlastitim razvojnim planovima, viziji, želji i opredjeljenju, ističe premijer RS Radovan Višković koji je juče u Trebinju otvorio prvi Samit energetike u ovom gradu i Srpskoj, koji će trajati dva dana.

Sva ta energija ima tržište i namenjena je izvozu, a došlo je vrijeme da se iskoriste naši potencijali vode, sunca i vjetra – poručio je Višković.

Po njegovim riječima, Vlada RS je spremna da zajedno sa ostalim nivoima vlasti u BiH otvori pregovore i da se povećaju kvote koje su definisane za BiH – 400 megavata vjetroelektrana i 400 megavata solarnih elektrana, koje su sada male.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Na ovom skupu se pokazalo da ima spremnih investitora za izgradnju objekata za korištenje vetro potencijala i solarnih elektrana, a gospodin Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice mi je ovde rekao da će i on pružiti punu podršku da se te kvote povećaju za BiH. Vlada RS u svojim planovima narednih 10 godina ima značajne planove za energetske kapacitete, vrlo brzo očekujemo početak radova na HE BuK Bijeloj zajedno sa Srbijom, a potpisivanje ugovora za izgradnju i finasiranje HE Dabar je odgodio virus korona u Kini na otprilike mjesec dana – kaže Višković.

Po njegovim riječima, sa kineskim partnerima već su potpisani i ugovori za Bistricu, i početak realizacije svih ovih projekta očekuje se ovoj godini. Očekuje se, dodaje, da struka kaže kako zakonodavna i izvršna vlast treba da rade kako bi zakone prilagodili, da bi se iskoristili veliki potencijali na dobrobit svih građana.

Generalni direktor Elektroprivrede RS Luka Petrović precizirao je da je planirano da se na teritoriji RS u narednoj deceniji dobije oko 1.000 megavata iz obnovljivih izvora energije, odnosno izgrade novi objekti, što, dodaje, nije  cjelokupan potencijal Srpske.

– On je mnogostruko veći od toga i smatramo da ćemo biti u korak sa zahtjevima energetske zajednice i EU, te sa svim globalnim kretanjima u svijetu. Sa Samita energetike u Trebinju poslaćemo i jednu važnu poruku, a to je da iako živimo jedni pored drugih, potrebno je da komunikacijom i saradnjom osnažimo cjelinu energetike na Balkanu, da bismo je napravili još profitabilnijom i nezavisnijom u odnosu na okruženje, globalno tržište i konkurenciju oko nas. Mislimo da to nismo do sada dovoljno dobro uradili i da možemo svi zajedno u ovom regionu, uključujući i neke zemlje EU, da napravimo veću stabilnost i nezavisnost energetskog sektora – ističe Petrović.

On je ponovio i stav da nema privatizacije u energetskom sektoru u RS i da Srpska i dalje ima najjeftniiju struju na Balkanu.

– Distribucije širom Balkana su u državnom vlasništvu i tako će biti i kod nas. Ubuduće će na računu potrošačima biti istaknut trošak mrežarine, snabdijevanja i proizvodnje. Do sada se na računima nije vidjelo koliko košta električna energija, a ona je najjeftnija na Balkanu, prodajemo je po 22,5 evra po megavat satu, dok je u Srbiji najniža cijena struje 25 evra po megavat satu za zelenu zonu – kaže Petrović.

Uskoro se očekuje i prijedlog Zakona o električnoj energiji RS koji treba da rešava pitanje prenosa struje i distribucije, te razdvajanja tih kapaciteta.

– Očekujemo i da imamo kvalifikovane kupce i mogućnost da naši korisnici biraju snabdjevača strujom. To su sve obaveze koje BiH i RS preuzela iz trećeg energetskog paketa i sve smo to ugradili u naš zakon – poručio je premijer Višković.

Oko 400 stručnjaka u Trebinju

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija

Sajam energetike u Trebinju okupio je više od 400 učesnika, stručnjaka iz oblasti energetike, te naučnih radnika, ali i predstavnika institucija iz cijelog regiona. Energetska budućnost regiona, savremene tehnologije, tranzicija ka obnovljivim izvorima energije, te energetska efikasnost teme su o kojima se razgovara u okviru ukupno devet panela sa oko 85 učesnika. Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić kaže da je zbog svojih energetskih potencijala, Trebinje idealna lokacija za ovakav samit i da će se to do kraja događaja i potvrditi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu