Politika

DEMOS OSUDIO SDA Povjerenje i budućnost se mogu graditi samo na istini i odricanjem od politika bošnjačkog šovinizma

Demokratski savez (DEMOS) osudio je danas institucionalnu, antidejtonsku i diskriminatorsku politiku i praksu SDA prema Republici Srpskoj i Srbima u BiH i zatražio od međunarodne zajednice i svih političkih aktera jasne odgovore i djelovanje.

DEMOS OSUDIO SDA Povjerenje i budućnost se mogu graditi samo na istini i odricanjem od politika bošnjačkog šovinizma
FOTO: SRNA

DEMOS je, nakon konstatnih napada na srpski narod u BiH i njegove političke prestavnike i institucije, u kojima svojim lažnim konstrukcijama godinama prednjači vrh najjače bošnjačke partije SDA, uputio otvoreno pismo javnosti, međunarodnoj zajednici i svim političim akterima od kojih traži djelovanje.

Iz DEMOS-a navode da su diskriminatorskoj politici posebno izloženi Srbi u Federaciji BiH koji nisu napuštali svoje domove i povratnici u ovaj entitet.

-To se naročito ispoljava sprečavanjem povratka različitim mjerama, uključujući fizičke napade na povratnike, zastrašivanje, uništavanje i državnu otimačinu imovine, te neprocesuiranje ovih slučajeva, sprečavanjem zapošljavanja u javnim institucijama FBiH i pored ustavne garancije da će to svima biti omogućeno na jednak način – navode iz DEMOS-a.

Diskriminatorska politika i praksa prema Republici Srpskoj i Srbima u BiH, kako se navodi, ogleda se i u negiranju zločina nad srpskim narodom, te opstruisanjem svih sudskih procesa za ratne zločine počinjene nad vojnicima JNA i srpskim narodom.

Ova diskriminatorska politika vidljiva je i uskraćivanjem prava na obrazovanje i onemogućavanjem upotrebe srpskog jezika i ćirilice, iako to ustavi u BiH, Odluka Ustavnog suda BiH i svi međunarodni instrumenti o ljudskim pravima garantuju.

Iz DEMOS-a navode da se održavanjem asimetričnih ustavnih rješenja i neefikasnog mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa, takođe vrši diskriminatorska politika, što je posljedica odbijanja potpune implementacije odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda, te otvorenim suprotstavljanjem implementaciji odluka Ustavnog suda BiH od institucija FBiH, te rušenjem antifašističkih spomenika u FBiH, kojim je obilježeno stradanje Srba u Drugom svjetskom ratu.

Kako je navedeno diskriminacija prema Srbima se ogleda i u svjesnoj i stalnoj radikalizaciji političkih prilika putem javnih istupa najviših funkcionera SDA, medijskom satanizacijom Srba i Republike Srpske i svih njihovih političkih lidera, višegodišnjim zataškavanjem i neprocesuiranjem napada na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenici, poslije čega se nijedan Srbin ne osjeća bezbjednim.

-Izvor ovakvog diskriminatorskog, antidejtonskog i necivilizacijskog djelovanja nalazi u nastojanju politike SDA da političkim sredstvima ostvari ratne ciljeve proklamovane u Islamskoj deklaraciji Alije Izetbegovića- navodi se u pismu.

DEMOS je pozvao sve kadrove političkih partija iz Republike Srpske u tijelima zakonodavne i izvršne vlasti da, koristeći sve raspoložive pravne instrumente, odmah počnu sa osporavanjem diskriminišućih odredbi u ustavima i zakonima pred nadležnim institucijama, radi postizanja pune konstitutivnosti Srba u Federaciji BiH.

-Osuđujemo inertnost i pasivnost međunarodne zajednice, prije svega Kancelarije visokog predstavnika u BiH, u pogledu obaveze sprječavanja diskriminatorskog i antidejtonskog djelovanja vlasti Federacije BiH – navode iz ove stranke.

Iz DEMOS-a najavljuju da će traži reformu pravosudnog sistema BiH, kao i transformaciju Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH i njegovih nadležnosti, kako bi se vratilo povjerenje građana u cjelokupni pravosudni sistem.

-DEMOS smatra da se povjerenje i budućnost mogu graditi isključivo na istini i odricanjem od politika bošnjačkog šovinizma, koje za cilj imaju pokušaj unitarizacije BiH – navodi se u saopštenju.

DEMOS pozdravlja formiranje komisija Vlade Republike Srpske koje bi trebalo da daju istinitu o svim zločina počinjenim u Srebrenici i Sarajevu u ratnom periodu od 1992. do 1995.

Iz ove stranke podsjećaju da Vlada FBiH nikada nije postupila po nalogu Doma za ljudska prava BiH i nije formirala komisiju koja je trebalo da sačini izvještaj o stradanju Srba u Sarajevu.

-Ništa nije uradila ni Komisija Savjeta ministara BiH iz 2006. jer zbog opstrukcije SDA prestala sa radom. Sve to daje pravo Republici Srpskoj i srpskom narodu da formira kompetentne komisije koje će naučnim metodama objetivno utvrditi šta se zaista desilo u Srebrenici i Sarajevu u toku cijelog rata – navedeno je u saopštenju.

DEMOS od Savjeta za sprovođenje mira očekuje da nedvosmisleno podrži nepristrasan rad ovih međunarodnih komisija kako bi se dopunila slika rata u BiH, skrojena političkim odlukama i političkim presudama na štetu srpskog naroda.

– Pozivamo funkcionere FBiH, posebno iz reda SDA, da se konačno suoče sa istinom o počinjenim ratnim zločinima i nad srpskim narodom u proteklom ratu, kao i nastavkom ratne politike u mirnodopskim uslovima – navodi se u saopštenju.

DEMOS ističe da su neslužbeni rezultati popisa iz 2013. godine utvrdili stravičnu istinu o brutalnom etničkom čišćenju i masovnom progonu Srba u Federaciji BiH, koje bošnjačke političke partije, sa SDA na čelu, odbijaju da priznaju.

– Podsjećamo da je na teritoriji FBiH do rata živjelo oko 600.000, a prema neslužbenom popisu iz 2013. bilo ih je svega 56.550 ili 2,55 odsto. Najdrastični primjer etničkog čišćenja Srba u proteklom ratu sa područja FBiH je grad Sarajevu – navedeno je u saopštenju.

Iz ove stranke podsjećaju da je u Sarajevu prije rata živjelo oko 90.000 Srba, a po neslužbenim rezultatima popisa iz 2013, u federalnom Sarajevu živi oko 10.400 Srba. Situacija je slična i u drugim gradovima u FBiH kao što su Mostar, Zenica, Tuzla i drugi.

– Pozivamo bošnjačke političke partije, prije svih partiju koja je dobila najviše glasova – SDA, da sprovedu odluku Ustavnog suda BiH broj U 4/04 od 31. marta 2006. godine kojom je utvrđeno da Zakon o grbu i zastavi Federacije BiH nije u skladu sa Ustavom BiH i međunarodnom konvencijama o ukidanju svih oblika diskriminacije – navodi se u saopštenju.

Iz DEMOS-a podsjećaju da je istom odlukom Ustavnog suda naloženo Parlamentu FBiH, u kojem SDA čini većinu sve ove godine, da u roku od šest mjeseci izmjeni obilježja kojima je diskriminisan srpski konstitutivni naroda u FBiH, što nije provedeno punih 13 godina.

DEMOS poziva bošnjačke političkih partije, prije svih SDA, da odgovori na pitanja koliko je Srba ubijeno u Sarajevu u proteklom ratu i poslije njega, koliko je srpskih ljekara, profesora univerziteta, umjetnika, novinara, inženjera, pravnika i drugih protjerano i zauvijek napustilo ovaj Sarajevo?

Iz DEMOS-a pitaju i gdje je kulturno blago Srba i šta je sa vraćanjem imovine pojedincima, kao i Srpskoj pravoslavnoj crkvi na širem području grada Sarajeva, te zbog čega se na srpskim imanjima oko Sarajeva danas vrši plansko naseljavanje Arapa?

– DEMOS očekuje od institucija BiH da konačno primoraju vlasti Federacije da sprovedu odluku o konstitutivnosti srpskog naroda u FBiH. DEMOS traži da u skladu sa odlukom o konstitutivnosti srpski jezik i ćirilicu uvedu u osnovne škole na cijeloj teritoriji FBiH i postane ravnopravno pismo u upotrebi u svim institucijama u FBiH i BiH – saopšteno je iz ove stranke.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu