Digitalna Srpska

DIGITALNA AKADEMIJA ZA MAME Projekat ekonomskog osnaživanja žena

Još 40 nezaposlenih žena će ove godine dobiti priliku da besplatno pohađaju „Digitalnu akademiju za mame“ i obuče se za jedno od traženijih zanimanja na tržištu.

DIGITALNA AKADEMIJA ZA MAME Projekat ekonomskog osnaživanja žena
FOTO: PROFIMEDIA

Udruženje građana “Centar za mame” nastavlja sa prošlogodišnjim pilot projektom obuke iz digitalnog marketinga koji je, kako ističu, pokazao odlične rezultate na polju edukacije i ekonomskog osnaživanja žena. Projekat je prošao na javnom pozivu Gradske uprave i biće podržan iz budžeta sa 5.000 KM.

Prijaviti se mogu žene koje žive na teritoriji Banjaluke, prvenstveno mame koje su na evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS, i koje imaju osnovna znanja o upotrebi računara ili se bave nekom kućnom radinošću. Rok za prijavu je od 15. do 30. avgusta. Treba poslati kratku prijavu na mejl: [email protected].

Uz podršku Grada i Ministarstva porodice, omladine i sporta RS, lani je Digitalnu akademiju završilo skoro 60 mama. Projekat je u Gradu proglašen kao jedan od najboljih i dobili smo podršku i ove godine na naše zadovoljstvo. Sada smo prošilirili ciljnu grupu, te se pored nezaposlenih mama iz Banjaluke, koje se nalaze na evidenciji Biroa, mogu prijaviti i žene koje se bave nekim vidom kreativnog posla ili kućne radinosti, koje imaju kvalitetne proizvode ali ih ne znaju predstaviti i prodati – precizirala je predsjednica skupštine udruženja Nikolina Aničić.

Edukacija će biti organizovana kroz četiri modula iz oblasti: osnove interneta i marketinga, digitalni marketing, društvene mreže, kako funkcionišu veb stranice,  izrada fejsbuk i instagram poslovne stranice, upoznavanje sa mogućnostima pretraživača, otvaranje Jutjub kanala, kao i osnove dizajna. Za mame koje izrađuju svoje proizvode biće organizovana dodatna radionica profesionalnog fotografisanja kako bi što bolje predstavile proizvode na društvenim mrežama.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Časovi kreću u septembru. Nakon završenog kursa, polaznice će moći napraviti kompletnu kampanju, mini startegiju te planove i analitiku vođenja raznih kanala kako za sebe tako i za privredne subjekte.

Prednost digitalnog marketinga, kako naglašavaju iz Centra, jeste što se može raditi sa bilo koje lokacije, pa i od kuće. Potreba za ovim kadrom se svakim danom povećava, a mame će biti u mogućnosti da pored vođenja domaćinstva i brige o djeci pronađu angažman koji će doprinositi egzistenciji porodice. Osim finansijskog aspekta, važno je i vraćanje dostojanstva i samopouzdanja ženama te stvaranje osjećaja vrijednosti i pripadnosti.

Nakon prošlogodišnje Akademije, 30 odsto žena je, kažu, nastavilo da se edukuje u ovoj oblasti, a neke od njih su pokrenule vlastite blogove, portale, vode društvene mreže za svoje potrebe ili za druge klijente.

– Prilikom rada s prethodnim grupama došli smo do zaključka da se 20 odsto prijavljenih žena bavi nekom vidom kućne radinosti: izradom nakita, proizvoda za bebe i decu, dekupažom, ali ne poseduju znanja i vještine da svoje proizvode plasiraju na tržište – precizirala je Aničićeva.

Jedna od prošlogodišnjih polaznica je i novinarka Jelena Bjelica, koja je nakon završetka edukacije pokrenula na Fejsbuku stranicu “Moje dijete – časopis za roditelje”. Osim što majke i očeve svakodnevno informiše o temama i problemima iz savremenog roditeljstva, ona je uz veliku podršku javnosti uspjela da se izbori da lijek za čuvanje trudnoće utrogestan bude besplatan za trudnice.

– Moja stranica je rezultat projekta Digitalna akademija, tako da bih svim mamama, koje su trenutno nezaposlene, najiskrenije preporučila da se prijave i nauče mnogo korisnih stvari o digitalnom marketingu – kaže ova mlada majka.

Nezaposlenost

Iz Centra su pozvali i male preduzetnike, vlasnike pekara, kafića, kozmetičkih salona koji imaju potrebu za vođenjem društvenih mreža da se jave, kako bi digitalnim mamama obezbijedili kvalitetnu praksu, ali i dogovorili potencijalnu poslovnu saradnju na obostrano zadovoljstvo.

– Problem nezaposlenih žena je osjećaj da su same, obilježene etiketom „na birou“, te nemaju osjećaj pripadnosti nekoj zajednici. Kada su same ne osjećaju se dovoljno hrabre da naprave veće promjene u životu i prepuštene su svakodnevnim obavezama oko djece i porodice. Ovakav projekat nudi mogućnost ženama da napreduju, da se edukuju i da pored porodičnih obaveza imaju priliku da rade i zarađuju – naglasila je Nikolina Aničić.

Na Birou u Banjaluci u maju je bilo evidentirano 12.813 žena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije