Društvo

Djeca iz Srpske na ljetovanju u Bečićima: "Zbližili smo se, upoznali nove drugare"

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić sa saradnicima je danas posjetio djecu iz Republike Srpske koja se nalaze na ljetovanju u Bečićima u sklopu programa “Socijalizacija djece Republike Srpske”, te im je uručio prigodne poklone.

Djeca iz Srpske na ljetovanju u Bečićima: "Zbližili smo se, upoznali nove drugare"
FOTO: V. MIŠLJENOVIĆ/RAS SRBIJA

Ovo je 16. godina kako se organizuje ovaj program za djecu, a koji je prethodnih godina omogućio da na jadranskoj obali ljetuje više od 23.000 djece iz osjetljivih kategorija, iz svih opština RS. Ove godine u sklopu projekta ljetovanje je obezbijeđeno za još 1.800 djece, kroz 14 smjena, od maja do kraja septembra.

Ministar Bogdanić ocijenio je da je ovo jedan od najhumanijih projekata Vlade RS, jer iskustva i prijateljstva koja tu stiču djeca nose cijeli život.

-Uvjerili smo se u kvalitet uslova u kojima borave djeca, jer su im tu dostupni sportski tereni, radioničarske prostorije i računarska oprema, a zahvaljujući radu vaspitača i animatora na raspolaganju im sve što je potrebno da kvalitetno i zanimljivo provedu 10 dana na moru ističe Bogdanić, dodajući da je ovo treće godina kako se program realizuje u odmaralištu “Užice” u Bečićima.

Foto: V. Mišljenović/RAS Srbija
Foto: V. Mišljenović/RAS Srbija

Zanimljivo je da se u odmaralištu u ovoj smjeni djece nalazi čak šest parova blizanaca.

Četrnaestogodišnji Matija Jevtović iz Istočnog Sarajeva došao je sa sestrom bliznakinjom Miom, kao dijete iz višečlane porodice. Ima još tri sestre kod kuće, dvije bliznakinje i jednu najstariju sestru, pa je kaže navikao na “gužvu” i boravak sa više djece.
-Iznenadilo me ovdje to što se svi druže, djeca koja su različita iz različitih krajeva. Zbližili smo se i upoznali sa nekoliko dobrih drugara – rekao je Matija i požurio da na priredbi odrecituje pjesmu koju je napisao baš za tu priliku.
Pjesmu za priredbu napisala je i petnaestogodišnja Aleksandra Mrakić iz Gradiške koja kaže da se na početku morala priviknuti na zajednički boravak i to da se sve aktivnosti odvijaju u grupi, a međusobna solidarnost podrazumijeva.
-Nisam očekivala da ovaj projekat ovako izgleda. Sestra koja je bila ranije mi je pričala, ali se ispostavilo da je sve mnogo, mnogo bolje”, kaže Aleksandra.
Rukovodilac projekta psiholog Slađana Cjetković objašnjava da je ovaj program više od ljetovanja, jer je djeci svaki dan popunjen aktivnostima, i to onim koje su svjesno odabrane sa ciljem podsticanja razvoja djece.
-Prvenstveno radimo na razvoju socijalnih i emocionalnih kompetencija, te učenju novih vještina, što pomaže boravak u vršnjačkoj grupi – kaže Cvjetković.
Naravno, dodaje ona, sve to ne bi bilo moguće da sa djecom ne radi stručno osoblje kao što su koordinatori, vaspitači koji su jedna vrsta surogat roditelja djeci dok borave ovdje, te sportski animatori i studenti volonteri…
-Ono što je specifično jeste da svako dijete na kraju smjene dobije diplomu, za ono što pokaže. Neki dobiju diplomu za vještine, a neki, što nam je posebno drago kući ponesu, recimo, titilu dobrog ili brižnog druga – dodaje ona.
Jedna od obaveznih aktivnosti je i škola plivanja koja je za mnoge od ove djece prva prilika da nauče da plivaju. U ovom programu od početka su prije svega djeca iz socijalno ugroženih porodica-korisnika prava iz socijalne i dječije zaštite, djeca iz višečlanih porodica, djeca iz porodica boračke populacije, djeca sa posebnim potrebama i hroničnim zdravstvenim smetnjama, kao i posebno nadarena djeca i talentovani sportisti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu