Društvo

"Djeca nisu prepoznala da to nije nešto bezazleno" Stručnjaci upozoravaju na trend oponašanja tragičnih događaja koji su se desili prethodnih dana

U srijedu ujutru, u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", došlo je do stravičnog događaja. Učenik sedmog razreda izvukao je pištolj i počeo da puca u svoje vršnjake, nastavnicu istorije i čuvara. U napadu je život izgubilo osmoro djece i radnik obezbjeđenja, dok su nastavnica i šestoro učenika ranjeni.

djeca
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Nakon toga, uhapšen je 56-godišnji muškarac iz Leštana, koji je prethodno pozvao policiju i najavio da će izvršiti masakr sličan onima koji su se desili ranije. Takođe, jedan muškarac je uhapšen zbog prijetnji da će pucati na ljude kod okretnice u Ustaničkoj ulici u Beogradu. U Nišu, 16-godišnji tinejdžer je pritvoren zbog ugrožavanja sigurnosti nakon što je na odjeljenskoj grupi na Instagramu objavio nekoliko prijetećih poruka. Policija je pronašla dvije replike pištolja sa okvirima u njegovom stanu.

Takođe, policija je pretresla stan oca i majke 13-godišnjeg dječaka iz Kruševca, koji je objavio prijeteće poruke na svom profilu na društvenoj mreži.

Stručnjaci upozoravaju na opasan trend oponašanja onoga što je ostavilo neizbrisive posljedice. Iako pojedinci zaista mogu biti opasni, neki ljudi ovo rade samo da bi privukli pažnju i prikupili lajkove na društvenim mrežama.

Ljiljana Marković, specijalni pedagog, je komentarisala vijest da je više od 20 dojava bilo samo u petak.

Pročitajte još

– Naše društvo je u velikoj većini u šoku i ovo je neki manji broj slučajeva. Do sada smo imali da su djeca tako prijetila i govorila razno razne stvari preko interneta, a da je bila odsutna reakcija. Djeca nisu prepoznala da to ne smije da se radi, da to nije igra i da to nije nešto što se uzima zdravo za gotovo. Nekako je djeci tolerancija na nasilje preko društvenih mreža jako visoka, njima je to normalna stvar. Onda imam utisak da ona djeca koja imaju neko odsustvo empatije ili su iz nekog drugog razloga drugačija od većine se ipak opredijelila da tako odreaguju. Da li je to stvarno njihova potreba da prijete nekome? Da li je stvarno tolika potreba za lajkovima i pregledima? To će utvrditi nadležni organi koji su i priveli ovu djecu – rekla je Marković.

Aleksandar Kontić, psiholog, je naglasio da su djeca tolerantna na nasilje preko društvenih mreža i da ne prepoznaju da to nije igra i da ima posljedice. Takođe, komentarisao je i fenomen “copycat”.

– Uticaj medija povodom ove situacije je ogroman. Osobito na adolescentnu populaciju. Ne treba izgubiti iz vide da je to generacija koja živi u dvije realnosti. Jedna je realna, a druga virtuelna i oni jako često brkaju te 2 realnosti. Biti negativni junak je za neku podgrupu i to jeste ta potjera za lajkovima. Svaki lajk im donosi neki osjećaj veće vrijednosti i pripadnosti. “Copycat” fenomen je multiplikacija nečega što je već napravljeno. Izgleda kao da je nešto sa njihovim kontaktom sa realnošću izmješteno da oni ne razumiju posljedice te reakcije – istakao je Kontić, piše Kurir.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu