Društvo

DO DESETKI UZ GUSLE I EPSKU PJESMU Dušan Pejić najbolji student Univerziteta u Istočnom Sarajevu

Dušan Pejić iz Srebrenice postao je jedan od najboljih studenata u istoriji Katedre za srpski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu, kada je studije završio sa svim desetkama.

DO DESETKI UZ GUSLE I EPSKU PJESMU Dušan Pejić najbolji student Univerziteta u Istočnom Sarajevu
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

Dobre ocjene po završetku četvorogodišnjeg studija nisu jedina vrlina ovog mladića, koji s ponosom ističe da se bavi i očuvanjem stare izvorne pjesme i sviranje gusala.

Međutim, kako ističe za Srpskainfo, planira da nastavi školovanje na ovom Univerzitetu upisom master studija. Kaže da će tako usavršiti svoje znanje te da će pronaći posao adekvatno završenim studijama.

Književnost i srpski jezik su me interesovali od malih nogu, te sam se na tim oblastima usavršavao i mimo redovne nastave u školi, iz čega je proisteklo odlično predznanje sa kojim sam došao na fakultet – kaže Pejić.

Ističe da je znao koliko i šta zna, šta voli, koji su mu afiniteti i ciljevi u životu, te dodaje da se može reći da je u potpunosti bio siguran u sebe na počecima putovanja kroz srpsku filologiju.

– Vjerovao sam u sebe i bio sam spreman na predan rad, gdje sam očekivao da će mi uspjesi biti visoki. U skladu s tim, nikad mi nije bio cilj da imam sve desetke niti sam se time opterećivao – kaže Pejić.

Foto: privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: privatna arhiva/RAS Srbija

Kaže da mu je namjera uvijek bila da sazna što više, da uđe u materiju i, ako je moguće, pokaže svoju kreativnost, dok su ocjene same od sebe dolazile, te da nikada nije poništio nijednu ocjenu.

– Koliko god volio ono što sam studirao, bilo je i dosta teških ili bolje reći obimnih predmeta, čije spremanje svakako dovede do umora, pa ponekad i zasićenja, naročito ako se svaki predmet sprema svojski, kako sam i činio – kaže Pejić.

Ističe da je sa profesorima na Katedri za srbistiku imao izvrsnu saradnju.

– Ni sa jednim od njih nije bilo nikakvih problema, jer su to ljudi koji cijene zalaganje i znanje, i spremni su da to nagrade, ne samo ocjenom – dodaje Pejić.

Navodi da je zahvaljujući profesorima na fakultetu imao priliku da bude dio raznih ljetnih škola, terenskih nastava i slično.

– Nekoliko polica u mojoj biblioteci su popunjene knjigama koje sam dobijao na poklon od svojih profesora. Sa nekim sam, mogu slobodno reći, postao i prijatelj – ističe Pejić.

Kad čovjek nekoj oblasti pristupa valjano i temeljno i kada je dobro upozna, smatra on, mora pronaći i njenu čar, s kakvim god da je eventualnim predrasudama njoj prilazio.

– Tu čar sam uspio pronaći u gotovo svakom srbističkom predmetu, kako književnom tako i jezičkom. Ali, ako bih se opredjeljivao šta mi više leži, onda bi to bio jezik – ističe Pejić.

Dušan sa zadovoljstvom ističe da mu je pored učenja i polaganje ispita najveće zadovoljstvo izvorno pjevanje i gusle, te da je taj talenat otkrio tokom ranog djetinjstva.

– Odmah po dolasku u Pale postao sam član Guslarskog društva „Starina Novak“ i pjevačke grupe u KUD „Mladost“ Pale – kaže Pejić i dodaje da mu je ipak glavna relaksacija druženje s prijateljima sa kojima  mu nikada nije nedostajalo zabave, žurki i izlazaka.

Manifestacije

Upravo zbog ljubavi prema guslama, Dušanu je jedan od omiljenih predmeta na fakultetu bila narodna književnost, u koju je, kako kaže, uronjen još od ranog djetinjstva.

– Bio sam uključen u dosta aktivnosti Katedre, od pjesničkih večeri, promocija knjiga, različitih akademija. Inicijativa za neke od tih programa potekla je nekoliko puta upravo od nas studenata, kao što je bilo sa obilježavanjem „Stotinu godina od pobjede u Velikom ratu“ ili „Dvije stotine godina od izdavanja Vukovog „Srpskog rječnika“ – kaže Pejić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu