Način na koji se predstavljate i reputacija koju gajite mogu biti čak važniji od učinka koji proizvodite. Čak i najvještiji i najvrijedniji zaposleni mogu da potkopaju sopstveni profesionalizam određenim ponašanjem.
Bilo da kasnite, pretjerujete u dijeljenju privatnih informacija ili ne komunicirate efikasno, određene navike mogu naštetiti vašoj reputaciji i izgledima za karijeru. Profesionalizam se proteže dalje od vaše radne etike – radi se o tome kako se predstavljate, komunicirate sa drugima i upravljate svojim vremenom.
Previše otvaranja
Iako je prirodno uključiti se u razgovore i graditi odnose na poslu, previše pričanja, posebno o ličnim problemima, može biti glavna crvena zastava.
Stalno dijeljenje ličnih problema ili preopterećenje kolega nepotrebnim informacijama može brzo da vam odvuče pažnju. Istraživanja su pokazala da su dobre komunikacijske vještine povezane sa povećanom produktivnošću, ali ogromnih 63 odsto poslovnih lidera smatra da je loša komunikacija glavni krivac za izgubljeno vrijeme na radnom mjestu.
U suštini, ako se najveći dio vašeg poslovnog ćaskanja vrti oko svega i svačega osim posla, to samo šteti vašoj reputaciji kod viših rukovodilaca, bez obzira da li ste završili svoj posao ili ne. Umjesto toga, važno je prepoznati kada je dovoljno.
Ne treba sve u svom ličnom životu da dijelite, posebno sa kolegama. Kao što je navedeno u postu, ako ne želite da dijelite informacije direktno sa svojim šefom, nemojte ih dijeliti ni sa svojim saradnicima.
Kasni odgovori
U današnjem brzom radnom okruženju, važno je da na vrijeme odgovorite. Ignorisanje poruka ili odlaganje odgovora može učiniti da izgledate nepovezano ili nepouzdano, što može negativno uticati na vaš profesionalni imidž.
Bilo da se radi o e-pošti, tekstu ili poruci na radnoj platformi, kašnjenja u komunikaciji mogu izazvati frustraciju i poremetiti tok posla, posebno kada drugi čekaju na vaš odgovor kako bi krenuli naprijed. To jednostavno priznanje, čak i ako ne odgovara na ono što se od vas traži, pokazuje da poštujete vrijeme drugih ljudi. „Radim na tome i javiću vam se uskoro“ je dovoljno da pokaže da ne ignorišete komunikaciju.
Neuredan sto
U vašem radnom prostoru, organizacija je ključna. Neorganizovan radni prostor može biti velika prepreka produktivnosti i profesionalizmu.
Kada su vaš sto, fajlovi ili digitalni alati haotični, to ne samo da traći vrijeme na traženje stvari, već i ostavlja utisak da ste neorganizovani i da vam nedostaje pažnje na detalje. Pretrpano okruženje može stvoriti stres i smanjiti vašu ukupnu efikasnost, utičući na vašu sposobnost da radite najbolje što možete.
Konstantno žaljenje i kašnjenje
Postoje neke stvari koje jednostavno treba držati kod kuće – žalba je jedna od njih. Stalno prigovaranje može oduzeti energiju iz vas i onih oko vas. Previše fokusiranja na probleme umjesto na rješenja može stvoriti negativnu atmosferu i takođe pokazuje nedostatak produktivnosti.
Umjesto toga, kada se suočite sa problemom, pokušajte da smislite rješenje prije nego što se žalite. Umjesto da se samo zadržavate na negativnostima, preduzmite proaktivne korake da biste riješili probleme i ponudili konstruktivna rješenja. Ovo će pokazati vašim saradnicima da ste efikasna osoba kojoj nije strano rešavanje problema.
Kasniti na posao nikada nije dobra ideja, bez obzira na to koliko ste moderni. Uporno kašnjenje na sastanke, posao ili intervjue je uobičajena navika koja negativno utiče na vašu profesionalnu reputaciju.
Izgovori, izgovori
Pravljenje izgovora za propuštene rokove, greške ili nedostatke može brzo da naruši vaš profesionalni kredibilitet. Umjesto preuzimanja odgovornosti, nuđenje izgovora može učiniti da izgledate nepošteni ili nesposobni da posjedujete svoje postupke.
Izgovori često potkopavaju povjerenje i stvaraju sliku nekoga ko izbjegava odgovornost, prenosi Ona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu