Svijet

DOKTOR UZBURKAO JAVNOST "Dobili smo direktivu, starijima dati morfijum, a ne kiseonik"

Švedski ljekar Jon Talinger usred pandemije postao je “uzbunjivač” i jedan je od rijetkih koji se protivi švedskom načinu borbe protiv pandemije korona virusa. Upozorava na direktivu koju su, tvrdi, dobili švedski ljekari – starijim osobama zaraženima korona virusom preporučuje se morfijum, a ne kiseonik. Šveđani ipak više vjeruju svom glavnom epidemiologu.

DOKTOR UZBURKAO JAVNOST "Dobili smo direktivu, starijima dati morfijum, a ne kiseonik"
FOTO: MARIO CRUZ/EPA

Objavljujući snimke na Jutjubu i Fejsbuku, upozorava na problem. Pritom se ne ustručava, kaže za HRT, da ismjeva i samog sebe.

Svi vole da gledaju u klovna. Ako ponekad učinite sve da biste se ponašali kao klovn, sigurno ćete imati grupu sljedbenika koji će vas pratiti i dijeliti vaš sadržaj samo radi zabave. A s time dolazi i pažnja – kaže on.

Desetak godina radi kao ljekar malom gradu Tranas na jugu Švedske. U privatnoj klinici u kojoj radi uzeo je odmor kako bi se borio protiv švedskog načina borbe protiv pandemije. Supruga ga podržava.

– Sam sa sobom donio sam utemeljenu odluku, obavijestio suprugu i rekao joj da ću raditi nešto gdje niko neće mariti šta sam radio prije ovoga. I to joj je bilo u redu. Ako ostanem bez posla sve dok ne umrem, znajući da sam spasio 20.000 ljudi, to je u redu. Otkaz nije tako strašna stvar – nastavlja.

Za starije nema kiseonika?

Njegov cilj – kiseonik za starije. Progovara o direktivi koju su švedski ljekari, tvrdi, dobili. Uz individuali pristup, jer svako je slučaj za sebe, umjesto kiseonika, upuststvo – dajte im morfijum. Previše morfijuma rezultira smrću – upozorava.

– Nema kiseonika u domovima za starije. Nije bilo pokušaja da se nabavi. Umjesto toga rečeno je da nije potreban za stare ljude koji imaju korona virus. Ako dobijete morfijum u velikoj dozi, razlog umiranja je to što on priguši signal koji mozak šalje tijelu da diše. Dakle, ako ga date nekome i on ne umre, morfijum mu samo smanji nagon za disanjem. Pa ako ga date nekome ko se već guši, manje bi disao, što bi ga dovelo do ruba smrti – objašnjava on.

Švedska po njegovom mišljenju ima vrlo blag odgovor na pandemiju. Nedovoljan.

– Čujemo da postoji neka vrsta strategije koja podrazumijeva “imunitet krda”. Ali ovo je vrlo neobičan pojam za upotrebu izvan područja vakcinisanja. Budući da je “imunitet krda” samo mjera, a vakcinisanje je uspješno u populaciji. Ako to primjenite kao metodu za borbu protiv pandemije, to nije racionalno, jer izbavljati narod na osnovu “imuniteta krda” nije strategija, to samo znači da ne radite ništa. A ne činiti ništa nije strategija – kaže.

Šveđani nisu zatvarali škole. Talinger smatra da mogu ostati otvorene samo pod određenim uslovima.

– Mislim da biste mogli imati otvorene škole, ako biste zaštitili sve osoblje u tim prostorima, ako bi maske bile obavezne za sve članove društva, pa čak i zakonski odrediti da ne možete u javnost ako ne nosite masku. I ako se zaista pravilno brinete o starijim osobama, štitite ih i naravno, pazite da dobiju kiseonik svi kojima je potreban. Onda bih to možda i podržao – kaže.

Isti je odgovor i za kafiće i restorane.

– Morate imati strategiju da biste je nazvali strategijom. Naravno da bi ljudima bilo teško imati maske u restoranima, jer tada ne možete jesti i piti. Ali, ako ste imali izuzetno stroge mjere u drugim područjima, možda bi mogla postojati mogućnost da Šveđani hodaju uokolo bez ikakvih problema, dodaje.

Osim načina kako se bori protiv pandemije, smetaju mu i neki drugi švedski pristupi, na primjer:

– U Švedskoj više ne smijemo da nosimo ljekarski mantil. Postalo je manje ili više ilegalno da ljekari nose laboratorijski mantil. Rečeno je da će se dugi rukavi uprljati i to postaje sanitarni problem. Mantil je svojevrsni simbol ljekara i to im je oduzeto, što je stvorilo veliku zbrku zapravo, zato što pacijenti ne znaju ko je ljekar. Ipak pronašli su rješenje za taj problem, sada nosite crveno dugme ako ste doktor – dodaje.

Podršku i pažnju ima, ali ne od mejnstrim medija. Ni vlast još nije reagovala.

– Nisam dobio ni pozitivnu ni negativnu reakciju. Znam da sam dobro poznat u Švedskoj, ali ne dobijam pažnju mejnstrim medija – navodi on.

Bori se i po cijenu da mu to ugrozi egzistenciju.

– Mislim, bio sam siromašan prije nego što sam postao ljekar. Bio sam bez posla kad sam upoznao svoju ženu. Obrazovao sam se. Bili smo siromašni, stvarno siromašni zajedno, i bili smo srećni. Znate, u Švedskoj niko ne gladuje, tako da me ništa ne bi moglo omesti da govorim istinu. Biti bez posla nije tako strašno – zaključuje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu