Magazin

Domaćice, obratite pažnju: Za kvalitet ulja je najvažnije kako ga čuvate, a ovo je JEDINI ISPRAVAN način

Ulje je neizostavan sastojak svake kuhinje, a gotovo svaka domaćica ili kuvarica u ostavi ima bar nekoliko vrsta – od klasičnih suncokretovih i maslinovih do egzotičnijih poput kokosa ili lana.

Domaćice, obratite pažnju: Za kvalitet ulja je najvažnije kako ga čuvate, a ovo je JEDINI ISPRAVAN način
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ali koliko zaista znamo o pravilnom skladištenju ulja? Iako su bogate zdravim mastima i antioksidansima, način na koji ih čuvamo igra ključnu ulogu u očuvanju njihovog kvaliteta i nutritivnih svojstava. Nažalost, mnogi ljudi nesvjesno prave osnovne greške koje mogu dovesti do bržeg propadanja ulja.

Jedna od najčešćih grešaka je držanje boca ulja preblizu izvora toplote, kao što je peć. Iako je zgodno imati ih pri ruci prilikom kuvanja, izlaganje toploti može ubrzati oksidaciju i smanjiti kvalitet ulja.

Stručnjaci preporučuju čuvanje ulja na tamnom i hladnijem mjestu, na temperaturi do 20°C, što je posebno važno za osjetljivija ulja, poput maslinovog.

Takođe, vrsta ulja određuje način skladištenja. Na primjer, kokosovo ulje može da stoji na sobnoj temperaturi bez gubitka kvaliteta, dok je laneno ulje osjetljivo na toplotu i svjetlost i najbolje se čuva u frižideru. Ovo produžava njegov rok trajanja i spriječava užeglo.

Pročitajte još

Ali šta ako ulje postane užeglo? Iako ne bi trebalo da ga koristite za kuvanje, nemojte ga odmah baciti. Takvo ulje se može koristiti u druge svrhe – na primjer, za podmazivanje alata ili kao sastojak u pravljenju domaćih sapuna.

Pravilnim skladištenjem ulja ne samo da ćete im produžiti životni vijek, već ćete i sačuvati njihova dragocjena hranljiva svojstva. Umjesto da ih držite na prozoru ili blizu izvora toplote, čuvajte ih na tamnom i suvom mjestu i koristite neprozirne boce kako biste im obezbjedili dugovječnost i maksimalan kvalitet, prenosi Krstarica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu