Društvo

DOMINACIJA BRITANSKOG SOJA Skok broja pacijanata koji su se ponovo zarazili koronom

Sa pojavom britanskog soja virusa korona u Srbiji povećan je i broj reinfekcija pacijenata korona virusom, odnosno došlo je do skoka broja pacijenata koji su po drugi put zarazili virusom SARS-CoV-2.

DOMINACIJA BRITANSKOG SOJA Skok broja pacijanata koji su se ponovo zarazili koronom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodina, od kada je počela dominacija britanske varijante virusa registrovan je porast stope reinfekcija za 25,7 odsto, saznaje Euronews Srbija.

Prvi slučaj virusa korona registrovan je u Vojvodini 6. marta, prošle godine. Od početka epidemije do 14. marta ove godine dominirao je divlji virus SARS-CoV-2, poreklom iz Kine. Polovinom marta ove godine dominaciju preuzima britanski soj i tada je u jednoj seriji uzoraka, prilikom sekvenciranja virusa potvrđeno prisustvo ovog soja u čak 80 odsto slučajeva.

Britanski soj osim bržeg prenošenja, donio je, međutim, i veću stopu reinfekcija koronom. Direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodina dr Vladimir Petrović i ističe da stopa reinfekcija u Vojvodini zavisi upravo od soja virusa.

Pročitajte još

To potvrđuju podaci koji kažu da je do 28. februra u sjevernoj pokrajini registrovano 101.630 zaraženih virusom korona i da je do tada 75 pacijenata imalo reinfekciju. Stopa reinfekcije iznosila je 0,74 na 1.000 inicijalnih slučajeva.

Petrović je naveo da je od 14. marta počeo da dominira britanski soj virusa koji se brže prenosi. Novi presjek stanja napravljen je 12. aprila i u Vojvodini je do tada registrovano 141.628 zaraženih osoba virusom korona, ali je broj reinfekcija porastao na 132 slučaja.

Kakva je klinička slika kod reinfekcije

– Stopa reinfekcija porasla na 0,93 na 1.000 inicijalnih slučajeva. Registrovan je porast stope reinfekcija za 25,7 odsto nakon početka dominacije britanskog soja. To je situacija u kojom se trenutno nalazimo – naveo je on.

Napominje da samo pozitivan PCR test nakon oporavka nije dovoljan da ukaže na ponovno zaražavanje, već da je neophodno da se radi sekvenciranje virusa koje može da pokaže drugačiji soj virusa u periodu reinfekcije. Na taj način može da se napravi razlika između reinfekcije i produženog ili povremenog izlučivanja virusne RNA nakon inicijalne infekcije.

– Slučajevi reainfekcije primjenom sekvenciranja potvrđene su širom svijeta. U nekim od ovih slučajeva reinfekcija je bila asimptomatska ili blaža od prve, što ukazuje na mogućnost da stečeni imunitet nakon inicijalne infekcije može da oslabi težinu reinfekcije, ako već ne uspije da je spriječi. Međutim, nisu svi slučajevi reinfekcije bili manje teški od inicijalne infekcije. U Vojvodini smo imali fatalnih reinfekcija – priča Petrović.

U ovom trenutku u cijelom svetu, kako kaže, zabrinjavaju reinfekcije novim varijantama virusa i dodaje da je stopa reinfekcije kod južnoafričkog soja još veća od britanske i da iznosi oko 30 odsto.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu