Konferenciju su organizovali Centar za jednakost i ravnopravnost polova Vlade Republike Srpske, Džender centar Federacije BiH i Agencija za ravnopravnost polova BiH, uz podršku Savjeta Evrope.
Cilj konferencije bio je razmatranje postojećeg zakonodavnog okvira u BiH i regionu, kao i razmjena dobrih praksi evropskih zemalja koje su već uspostavile efikasne mehanizme za sprečavanje i sankcionisanje digitalnog nasilja nad ženama. Poseban akcenat stavljen je na potrebu usklađivanja domaćih zakona sa Istanbulskom konvencijom i preporukama GREVIO komiteta.
Iz Republike Srpske učešće su uzele narodna poslanica Socijalističke partije Srpske Tamara Damjanović, direktorica Centra za jednakost i ravnopravnost polova Vlade Republike Srpske Maja Vekić, kao i prof. dr Tamara Marić, profesorica prava i stručna saradnica u Ministarstvu pravde Republike Srpske.
Narodna poslanica Tamara Damjanović u svom obraćanju naglasila je da je nulta tolerancija na nasilje nad ženama osnovno opredjeljenje institucija Republike Srpske, ali i političkih predstavnika. Posebno je istakla potrebu da se što hitnije sprovedu nova istraživanja o prisutnosti nasilja nad ženama, uključujući i digitalne oblike nasilja, te naglasila važnost osnaživanja institucija, stručnjaka i mladih generacija da prepoznaju i adekvatno odgovore na ovu pojavu.
Direktorica Centra Maja Vekić podsjetila je da je izmjenama Krivičnog zakonika Republike Srpske iz 2023. godine već napravljen značajan iskorak u pogledu prepoznavanja i sankcionisanja digitalnog nasilja, ali da je prevencija i dalje ključna, posebno imajući u vidu tragične slučajeve koji su pokazali ozbiljnost problema.
-Naše opredjeljenje je usmjereno na promjenu svijesti i obrazaca ponašanja svih institucija u lancu podrške, kao i na jačanje kapaciteta za rano otkrivanje i prevenciju digitalnog nasilja – poručila je Vekić.
Prof. dr Tamara Marić govorila je o najboljim praksama iz evropskih zemalja u oblasti zakonodavnih reformi i ukazala na značaj njihovog prilagođavanja kontekstu BiH i Republike Srpske. Posebno je naglasila važnost dosljedne primjene zakona i kreiranja efikasnih mehanizama za zaštitu žrtava u digitalnom prostoru.
Konferencija je zaključena preporukom da se hitno unaprijede domaći zakonodavni i institucionalni okviri, kako bi se ženama u BiH obezbijedila sveobuhvatna zaštita od digitalnog nasilja i ojačali odgovori institucija u skladu sa međunarodnim standardima. Konferenciju je zatvorila Elena Jovanovska-Brezoska, šefica Odjela za saradnju i izgradnju kapaciteta za ravnopravnost polova Savjeta Evrope.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.