Biznis

Dvostruki aršini za istu posjetu: Kako se broje kineske milijarde u Srbiji, a kako u drugim zemljama Evrope

I dok se u srpskoj javnosti još sumiraju utisci nakon posjete kineskog predsjednika Si Đipinga, zapadni mediji su to već uradili i dvodnevnu posjetu sveli na prebrojavanje kineskih milijardi pomoću kojih ova država navodno pokušava da kolonizuje Srbiju i proširi svoj uticaj i meku moć.

dolazak Si Đinpinga u Srbiji
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Slične ojcene su iznijete i za Mađarsku dok je takvih negativnih komentara pošteđena Francuska, koja je takođe bila dio evropske turneje SI Đipinga, piše Blic.

Dvostruki aršini za istu posjetu iako od tih kineskih milijardi nije imuna ni Francuska ali ni druge države Evropske unije. Da je to tako pokazuju i podaci po kojima je Kina, u posljednje dvije decenije, uložila oko 250 milijardi evra investicija u privredu ove zajednice i to dobrim dijelom i nezavisno od programa “Pojas i put”.

Najveći dobitnik je bivša članica EU , Velika Britanija sa 82 milijarde evra, dok je na drugom mjestu Njemačka sa 32 a slijede Francuska i Italija sa manjim iznosom direktnih kineskih investicija. I pored toga, zapadni mediji zbog tih para, Kinu ne proglašavaju za kolonizatora Velike Britanije ili Njemačke ali je zato tu etiketu lako prilijepiti Srbiji pa i Mađarskoj. Razlog za to treba tražiti zbog rastućeg političkog pritiska zvaničnika EU koji Kinu zvanično vide kao ekonomskog konkurenta i sistemskog rivala. Taj pritisak je posljednjih godina toliko veliki da je Italije, koja je bila u programu “Pojas i put”, nedavno objavila povlačenje iz ovog projekta.

Za razliku od nje tom pritisku nisu podlegle druge članice EU , poput Rumunije, Mađarske, Bugarske, Grčke i Portugalija, ali i one van nje poput Srbije, Rusije, Bjelorusije,koje su takođe u ovom društvu.

Pročitajte još

To društvo je šaroliko i vidljivo je da su negativne javne konotacije upućene uglavnom državama koje nisu u porodici EU ili pak onima koje ako i jesu, spremne su da pruže otpor ovakvom ekonomskom i političkom pritisku, poput Mađarske. Pri tom ne treba da se zaboravi da na kineske investicije blagonaklono ne gleda ni Amerika, koje su posebno intenzivirane za vrijeme mandata bivšeg predsjednika Donalda Trampa, kada u zapadnim političkim i bezbjednosnim krugovima, se i intenzivira strategija obuzdavanja kineskog uticaja kroz ometanje njihovih investicija i tehnološkog razvoja, ograničavanje uvoza iz Kine i smanjena zavisnosti zapadnih kompanija od ovog tržišta.

Tog ometanja velikih vidljivo je nije pošteđena ni mala Srbija, zbog čega je i ranije, a posebno ovih dana na naslovnim stranama svjetskih medija koji negativno ocjenjuju potpisane sporazume i nastavak ekonomske saradnje Beograda i Pekinga. Ni neki zvaničnici nisu bili blagonakloni pa je tako odlazeći zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju, Gabrijel Eskobar izjavio je da posjeta kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu povećava tenzije između Srbije i zapadne zajednice.

– Zato evropski partneri treba da budu oprezni u vezi sa kineskom agendom u Evropi – rekao je Eskobar na onlajn konferenciji za medije.

S druge strane srpski stručnjaci se uglavnom ne slažu sa ovakvim stavom. Jedan od njih je i Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije.

– Kina bliskom saradnjom sa jednom evropskom zemljom kao što je Srbija, želi da pošalje poruku drugim evropskim zemljama da je dobro sarađivati sa njom, možda i bolje nego sa SAD i EU i da ta saradnja može da doprinese napretku te zemlje u odnosu na druge zemlje na starom kontinentu – rekao je Zečević za RTS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu