Društvo

Eksperimentalna nastava u 40 škola: Uvode fakultativni predmet, a pred nastavnicima mnogo nepoznanica

U 20 osnovnih i isto toliko srednjih škola u predstojećoj školskoj godini biće uveden fakultativni predmet Humanost i bezbjednost, sa fokusom na mentalno zdravlje učenika, empatiju i nenasilje.

učenici ulaze u školu
FOTO: GRAD BANJALUKA

Potvrdila je to ministarka prosvjete i kulture RS, Željka Stojičić, navodeći da ove mjere proističu iz Programa mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanja nasilja, a koje je usvojila Vlada RS nakon tragedije u beogradskoj osnovnoj školi, u maju ove godine, kada je učenik ubio devet đaka i portira škole.

Željka Stojičić
FOTO: SRNA

Školska godina počinje za 13 dana, a detalji novog predmeta su nepoznati. Iz Ministarstva prosvjete i kulture nismo dobili odgovore na pitanja u kojim školama će biti ova fakultativna nastava, te koji nastavnici/profesori će predavati.

O detaljima nisu upoznati ni u školama, a direktori mogu samo da kažu da su dobili dopis od Republičkog pedagoškog zavoda RS, odnosno poziv za savjetovanje, koje traje od 16. do 23. avgusta. Savjetovanje je obavezno za direktore, stručne saradnike i nastavnike u osnovnim i srednjim školama. Između ostalog, teme savjetovanja su “Briga o djeci – zajednička odgovornost i obaveza” i “Program mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanje nasilja u osnovnim i srednjim školama”.

Ono što je poznato jeste da će nastavu iz predmeta Humanost i bezbjednost slušati đaci devetih razreda osnovnih škola i prvih razreda srednjih škola. Dakle, ne u svim, već u ukupno 40 osnovnih i srednjih škola.

Ministarka Stojičić izjavila je da će u predstojećoj školskoj godini posebna pažnja u narednom periodu biti usmjerena na djelovanje u skladu s Programom mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanja nasilja. U realizaciju mjera definisanih kroz 11 prioriteta biće uključeni svi zaposleni u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj uz podršku predstavnika Republičkog pedagoškog zavoda i ministarstva.

Pročitajte još

– U želji da sa realizacijom mjera počnemo od prvog dana nove školske godine, u okviru Godišnjeg savjetodavno-instruktivnog rada Republičkog pedagoškog zavoda biće predstavljen Akcioni plan mjera koje će se realizovati u školama od septembra do decembra 2023. Posebno bih istakla aktivnosti stručnog tima na izradi prijedloga fakultativnog programa Humanost i bezbjednost za 9. razred osnovnih škola, kao i fakultativni predmet  za prvi razred srednjih škola, sa fokusom na mentalno zdravlje učenika, empatiju, prijateljstvo i nenasilje, a koji će se eksperimentalno primjenjivati u 20 osnovnih i 20 srednjih škola u Republici Srpskoj – rekla je Stojčićeva.

Učiteljica Božica Gligorić iz Doboja, član Republičkog odbora Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske za osnovno obrazovanje, za Srpskainfo kaže da je juče prisustovala savjetovanju u organizaciji Pedagoškog zavoda pred početak školske godine.

– Fokus savjetovanja je bio na bezbjednosti svih učesnika u nastavnom procesu, ali uvođenje novog predmeta niko nije spominjao. Na savjetovanju smo imali i uključenje ministarke prosvjete i direktora Pedagoškog zavoda, ali ni oni nisu govorili o novom predmetu – dodala je Gligorićeva.

PARTNERSTVO S PORODICOM

Ministarka Stojičić je navela da će Ministarstvo prosvjete i kulture zajedno sa Republičkim pedagoškim zavodom donijeti Program partnerstva porodice i škole.

– Porodica, kao stub našeg društva, školi je važan partner u vaspitanju djece i mladih i potrebno je identifikovati područja u kojima će zajedno djelovati i dati doprinos realizaciji vaspitne uloge škole. Opredijeljeni smo da škola i društvo u cjelini budu sigurno okruženje za sve naše učenike i nastavnike. Vjerujemo da ćemo zajedničkim djelovanjem ispuniti zacrtane ciljeve i stvoriti pretpostavke da se i nastavni dio procesa odvija u dobrom ambijentu, koji je neophodan za uspješan obrazovni proces u školama – dodala je ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu