Društvo

(FOTO) "Cijene paprene, ali jesti se mora" Neko kupuje meso za poklade, neko ribu za post, a evo šta košta 45 KM

Nije gužva kao što je nekad znalo biti, ali na Gradskoj tržnici u Banjaluci, kao i na drugim pijacama u većim gradovima u Srpskoj, danas se dobro pazarilo.

TRŽNICA
FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RINGIER

Dva dana pred božićni post mnogi su uhvatili priliku da se snabdiju: neko mesom za poklade, neko ribom za post, a svi salatama, krompirom, pasuljem, pečurkama…

Očekivano, najveći redovi su pred ribarnicama. Najviše se prodaju pastrmka i šaran, po cijenama od 15 do 21 KM za kilogram. Mnogi bacaju oko na zamamne filete svježeg lososa, ali cijena je paprenih 45 KM po kilogramu.

CIJENA RIBE
FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RINGIER

– Bio je on kod nas 54 KM po kilogramu, a na nekim mjestima čak i do 60 KM, ali sad smo svi, zbog posta, spustili cijene, borimo se za svaku mušteriju – kaže jedna trgovkinja u ribarnici.

Istina, na jednoj tezgi ima i svježeg filea lososa od 40 KM, ali ga, uprkos “pristupačnoj” cijeni niko ne kupuje. Pročulo se da je u pitanju zaleđena riba, koju su, sad pred post, navodno, izvadili iz zamrzivača, pa je prodaju kao svježu.

TRŽNICA CIJENA GLJIVA
FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RINGIER
PRODAJA JAJA NA BANJALUČKOJ TRŽNICI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
PRODAJA RIBE NA BANJALUČKOJ TRŽNICI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
PRODAJA NA BANJALUČKOJ TRŽNICI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Još jedna riba koja se uvozi iz daleka drži cijenu. To je tunjevina. Tuna bez kosti se prodaje po cijeni od 37 KM, što je takođe malo sniženo zbog posta.

– Vrijedi svake marke, stvarno je ukusna, kao da jedete biftek – ubjeđuje nas prodavačica, po principu “i kad postiš da se dobro gostiš”, zaboravljajući, u žaru borbe za kupce, da je smisao posta upravo suprotan.

Pročitajte još

I za one koji poste i za one koji ostaju vjerni tradicionalnoj zimskoj ishrani, pasulj je hit namirnica.

A pasulja na pijacama ima u izobilju i raznih vrsta. Od kuruzara, čija cijena seže u nebesa, od 20 do 22 KM za kilogram, do skromnijih sorti, poput zelenca, koje se prodaju po 7 maraka. Na pitanje jedne domaćice, koju vrstu da odabere za kuhanje posnog pasulja, trgovac spretno odgovara:

– Ako ne mislite na prebranac, nego na gnječeni pasulj, kakav se sprema pred Božić, preporučujem domaći ležak, on je 10 KM, a stvarno je dobar. Dobar je, naravno i kuruzar, ako vam nije žao dati 20 maraka za kilu pasulja – kaže trgovac.

Od mrsnih đakonija najtraženije su, kao i obično, domaća slanina i suvo meso, te piletina.

Dok suvovica “zakucava”, ne samo visokim krvnim pritiskom koji je obavezna popratna pojava nakon obilne meze, nego i cijenama, koje sežu i do 30 KM za kilogram, piliću su znatno jeftiniji. Piletina je na banjalučkog gradskoj pijaci od 8 do 10 KM, a domaće koke su nešto skuplje, ali i rjeđe u ponudi.

– Ništa nije jeftino, ali jesti se mora – kaže mudro jedna penzionerka dok pogledom mjerka pileće batake.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu