Na selu je odrasla, ali do prije dvije godine o poljoprivredi i stočarstvu, Jovana nije znala gotovo ništa. Brzo se privikla na rano ustajanje i naučila poslove na porodičnom imanju.
– Do prije dvije godine, čestito da nisam znala ni kako krava izgleda. Iako su one bile tu. Tata je 2014. uvezao krave, one su bile tu, samo ja nisam imala nikakvih dodirnih tačaka sa njima. Sad sve radim, i kuvam, iako isto nisam kuvala. Pravim sir i prodajem – kaže Jovana Parmaković iz Noćaja.
Sve na farmi rade zajedno. Na muži imaju više od 30 grla i mljekari svakog dana predaju oko 450 litara mlijeka.

– Jako je težak posao, jer traži mnogo odricanja. Lakše je jednu bebu odgajiti, nego mliječnim govedarstvom se baviti. Jer, mliječne krave zahtijevaju od rane zore posao oko njih, i cijeli dan do kasno uveče – kaže Jovana Parmaković iz Noćaja.
– Ljeti se trudimo da ustanemo baš rano, da završimo sve do te vrućine. A zimi malo laganije, ustanemo oko sedam, osam sati, popijemo kafu i onda krene rad. Što se tiče obaveza, one su 24 sata, nekad nam se desi da nam se krava u po noći teli, naravno, moraš da ustaneš, da pomogneš – navodi Jovana Parmaković.
Štale i obori puni su u ovom mačvanskom dvorištu, u njima je oko 100 grla stoke. Na osamdeset hektara, uglavnom seju žitarice.
– Pomažu mi dosta. Ne bih mogao bez njih ništa. Posao je takav, veže jedan drugi, uslovi nikakvi, kad dođe detelina da se kupi, žito da se vrši, to mora sad pa sad, a stoka ne može da trpi i čeka, a ja kad sam bio sam, morao sam prvo to da uradim, pa na njivu da idem – navodi Dejan Parmaković.
Mliječno govedarstvo, najteže je u stočarskoj u proizvodnji, kažu mladi poljoprivrednici koji se nisu pokajali zbog povratka na selo. Za veći kvalitet mlijeka, lakšu mužu i ishranu krava, planiraju gradnju novog modernog objekta, prenosi RTS.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu