Zato ne čudi što su mnoge vrste voća i povrća, ma koliko ono bilo zdravo i ukusno, mnogima postale nedostupne.
Primjera radi, cijena kilograma mladog luka ovih dana u Banjaluci kreće se i do 12 KM. A za vezicu od 4-5 komada ovog povrća, moraju da se izdvoje 2 KM…
Na pijaci u najvećem gradu Srpske, paradajz i paprike prodaju se po 6 KM. Toliko koštaju i blitva, zelena salata i krastavc… Kilogram pasulja ide i do 10 KM, koliko koštaju i peršun i celer.
Iako su tamo nešto povoljniji, voće i povrće poprilično koštaju i na bijeljinskoj pijaci. Posebno je nepristupačna cijena đumbira, za čiji je kilogram potrebno izdvojiti čak 14 KM.

Uprkos tome što njegov korijen, između ostalog, pomaže u borbi protiv prehlada i gripa, obaranju povišene temperature, te deluje protivupalno i umiruje nadražajni kašalj, većina građana može samo da ga gleda.
Osim toga što se koristi kao začin, pojedina istraživanja pokazala su da đumbir djeluje i na smanjenje niova šećera u krvi i lošeg holesterola, kao i da sprečava nastanak tromba.
Bolo kako bilo, velika većina građana na pijačnim tezgama i ne gleda u njegovom pravcu, s obzirom na to da za njegovu cijenu, još malo, pa mogu da kupe kilogram junetine sa kostima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu