Filije spremaju jednako Srbi i Albanci, a mogu se naći na trpezama još i u Makedoniji i Albaniji. Ovo staro jelo, još uvijek priprema i Živka Dabić iz sela Drajkovce kod Uroševca.
Najčešće ljeti, kada se porodica okupi, jer spremanje filija iziskuje vrijeme i malu pomoć oko vatre nekog iz porodice.
Filije se peku ispod sača, pa je potrebno obezbjediti barem dva, jer dok jedan pokriva tepsiju sa jelom, drugi se grije na vatri i ugljevlju.
– Sjećanja na pripremu filija idu u moje rano djetinjstvo, u Nerodimlju i Uroševcu. Majke i bake su nam to spremale, tako da su mi ostali taj recept i postupak. Slično kao za palačinke, samo malo gušće, napravi se tijesto od brašna, vode i soli. Neko voli da doda i jaja, ali ja pravim bez njih – objašnjava Živka.
Negdje u dvorištu, dodaje, gdje je pripremljena vatra za sač malo ranije, iznad ugljevlja se stavi tepsija.
– Kada se ona ugrije, premaže se mašću pa se razlije prvi sloj, kao palačinka. Onda se poklopi sačem, da se peče – priča ova domaćica.
Mast, kajmak ili sir
Kada se on skine, ta prva kora se premaže mašću, može da se preko nje doda i kajmak ili sir, ili jedno i drugo, ali ne mora.
– Onda opet ide sloj smjese od brašna, pa se poklopi sačem. Zbog toga je bolje da se imaju dva, da se jedan grije, dok je drugi preko tepsije. I taj postupak se ponavlja dok se ne potroši sav materijal – pojašnjava Živka.
Priprema filija traje od tri do četiri sata. One se služe tople, mada mogu i da se podgriju. Umjesto svinjske masti, može da se koristi i soft margarin ili maslac. To je moderna verzija i vjerovatno ona koju pripremaju muslimani.
– Filije su najljepše kad su tople, kada se osjeća miris hrane koji je karakterističan za jela ispod sača. Uz njih ide kiselo mlijeko, sir, paradajz ili šta god kiselo – kaže Živka.
Ima domaćica koje ih spremaju i u rerni šporeta, ali nije to taj ukus.
– Obično se rešetka šporeta digne visoko i uključi gornji grijač, a postupak je isti – dodaje Živka.
Da bi filije bile što ukusnije, tijesto treba da je što tanje, može da ni ne prekrije cijelu površinu kod svake kore. Inače, riječ “filije” u Staroj Srbiji se koristi da bi se označila parčad nečega, najčešće sira, ove pite ili pak neke druge, koja se sječe na kockice.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu