Magazin

(FOTO) OKRUŽITE SE CVIJEĆEM BOGOVA Saznajte kako da uzajate prerunike u bašti ili na balkonu

Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u perunike, a pomama za ovim cvijećem poprimila je razmjere kolekcionarstva.

Perunika
FOTO: EVERETT KENNEDY BROWN/EPA

To je posljedica i činjenice da posljednjih decenija broj kultivara bradatih perunika (Iris germanica) eksponencijalno raste, pa svake godine dobijamo nove ljepotice raskošnijih boja i još raskošnijih latica.

Međutim, kao svojevrsni “pokret otpora” raste i broj vrtlara koji skupljaju isključivo “staro” cvijeće, nešto skromnije po naborima i veličini “jedra”, ali zato mnogima djeluje elegantnije. Pored bradate perunike, koja ima robusne, kompaktno zbijene lisne “lepeze”, u vrtovima u Srbiji se relativno često može sresti i nježna sibirska perunika (Iris sibirica). Njeno lišće više podsjeća na travu, a (najčešće) plavi cvjetovi su mnogo prozračniji i nježniji od bradatih srodnika.

Pročitajte još

Uglavnom, perunike variraju po visini, najniže dostižu svega tridesetak centimetara, dok visoki kultivari razvijaju cvjetove na visini većoj od jednog metra.

Porijeklo i značenje imena perunika

Perunike su dobile ime po staroslovenskom bogu groma – Perunu, jer se vjerovalo da cvijet raste tamo gdje udari munja. U narodnoj tradiciji perunika je simbol snage, zaštite i božanske ljepote.

Njeno latinsko ime Iris potiče iz grčke mitologije, boginja Iris bila je glasnica bogova i personifikacija duge, a upravo raznolikost boja perunike podsjeća na duge nebeske prelaze koje je ova božica pravila. Danas se perunike gaje širom svijeta, ali su posebno omiljene u vrtovima Evrope, gdje ih krase i vekovi selekcije i njege.

Perunika cvijeće
FOTO: KIMIMASA MAYAMA/EPA

Perunike

Inače, u staroj Grčkoj, boginja Iris bila je povezana sa duhom duge, vjerovalo se da ona prenosi poruke između bogova i ljudi, a svaki trag duge koji ostavi iza sebe rađa cvijeće u bezbroj boja. Zbog toga perunika simbolizuje vezu između neba i zemlje, duhovnu poruku, nadu i obnovu.

U hrišćanskoj ikonografiji često se povezuje sa Djevicom Marijom, dok je u japanskoj kulturi perunika simbol zaštite i pročišćenja. U francuskoj heraldici, stilizovani oblik perunike poznat kao “fleur-de-lis” vijekovima je bio simbol kraljevske moći. Ova bogata simbolika čini peruniku ne samo botaničkim draguljem, već i cvijetom dubokog značenja i istorije.

Položaj i zemljište

Obje gorepomenute vrste vole sunčane pozicije, iako kultivari sibirskih perunika mogu podnijeti i malo sjenke.

Perunike uspijevaju u svakom dobro dreniranom zemljištu, ali sibirske perunike podnose i vlažno tlo.

Kada i kako se sade perunike?

Perunike se mogu kupiti kao goli rizomi (debela podzemna horizontalna stabljika iz koje izbijaju koreni) ili kao biljke “u rastu”, posađene u saksijama. Treba znati i da sibirska perunika nema rizome, pa se prodaje isključivo kao sadnica u saksiji.

Iris
FOTO: TORU HANAI / POOL/EPA

Rizomi bradatih perunika sade se od jula do oktobra, dok se sadnice u saksijama sade od marta do sredine novembra. Bradate perunike se sade horizontalno tako da vrh rizoma, iz kojeg će izbiti lisna “lepeza”, bude izložen suncu. Najbolje ih je saditi u grupama.

Pročitajte još

Zalivanje i prihrana

Dobro zalijte tek posađene rizome. Nakon toga ih treba zalivati samo u slučajevima ekstremne suše. Ako peruniku sadite u saksiji, substrat treba održavati vlažnim.

Perunike nisu “gladne” biljke, dovoljno je u proljeće nanijeti sloj zrelog komposta oko biljke, ali ne preko rizoma i mjesta iz kojeg izbijaju listovi.

Orezivanje i razmnožavanje perunika

Nije obavezno, ali kako sezona odmiče, možda ćete poželjeti da uklonite požutjelo ili oštećeno lišće kod bradatih perunika. Sibirske perunike ostaju dekorativne cijelo ljeto i jesen. Nakon što cvjetovi uvenu, uklonite ih tako što ćete cvjetnu dršku odseći što niže, pazeći da ne oštetite lišće.

Perunike je najlakše razmnožiti dijeljenjem ljeti, nakon cvjetanja. Kada je riječ o bradatim perunikama, izvadite cijeli “žbun” sa rizomima i otresite zemlju. Čistim nožem isecite zdrave mlade rizome na dijelove dužine oko 10-15 cm. Najbolje je da svaki dio ima nešto korena i jednu “lepezu” listova.

Bacite sve dijelove rizoma koji su truli, imaju rupe ili nemaju ni korijen ni lišće. Korijene skratite na pola, a listove na oko 15 cm. Tako ćete smanjiti gubitak vlage iz rizoma, a sadnice će biti otpornije na vjetar. Posadite ih i dobro zalijte.

Sibirske perunike nemaju rizome, ali se lako dijele kao i bilo koja druga zeljasta višegodišnja biljka. Jednostavno podijelite busen na nekoliko manjih dijelova.

Bolesti i štetočine

Uglavnom su to prilično otporne cvjetnice, ali bradate perunike mogu da budu meta najezde puževa.

Takođe ih napada gljivična pjegavost lista. U zemljištu koje zadržava vlagu može se razviti trulež rizoma.

Njega perunika tokom zime

Perunike su generalno otporne na zimu, naročito bradate sorte koje uspješno prezimljavaju i u kontinentalnim uslovima bez posebne zaštite.

Ipak, ako se očekuju jake zime bez snježnog pokrivača, korisno je blago malčirati zemlju oko rizoma suvim lišćem ili slamom, ali pazite da rizom ne bude potpuno zatrpan, jer ne voli vlagu. Sibirske perunike, koje bolje podnose vlažno tlo, mogu ostati bez posebne zaštite, ali ako su posađene u saksijama, najbolje ih je premjestiti u zaklonjeno mesto, na primjer uz zid ili u hladno, svjetlo predvorje. Na proljeće uklonite malč i provjerite stanje biljke kako biste je pripremili za novu sezonu rasta, prenosi Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu