Biznis

(FOTO) Opala prodaja polovnih automobila: Najtraženija vozila starija od 10 godina, a ovo su modeli koji se najviše kupuju

Građani Srbije, kako navode analize, najčešće kupuju automobile starije od 10 godina, sa dizel-motorom, iz Francuske i Njemačke.

(FOTO) Opala prodaja polovnih automobila: Najtraženija vozila starija od 10 godina, a ovo su modeli koji se najviše kupuju
FOTO: GORAN SRDANOV / RINGIER

Petar Veličković kaže da je uočen pad prodaje “polovnjaka” zbog inflacije, rata u Ukrajini i sukoba na Bliskom istoku, ali i specifičnih okolnosti visokih troškova uvoza u Srbiji. Navodi da se u 2024. očekuje rast prodaje, po uzoru na situaciju na tržištu novih vozila.

automobili
FOTO: GORAN SRDANOV/RINGIER

Pad prodaje polovnih automobila nastavljen je i tokom 2023. godine širom Srbije, a građani su najčešće kupovali vozila starija od deset godina, sa dizel-motorom, rezultati su tradicionalne godišnje analize portala “Polovni automobili”.

Veličković kaže za RTS da je Srbija u 2023. uvezla više od 132.000 polovnih automobila, što znači da je prodaja opala za skoro tri odsto u odnosu na 2022. godinu.

– Nastavljen je trend pada prodaje polovnih vozila, a geopolitička situacija je glavni razlog. Krajem prošle godine desio se još jedan ratni sukob, uz već postojeći u Ukrajini. U mnogim državama je to napravilo ozbiljne posljedice kao što su inflacija, nestabilnost cijena i troškova života – ističe Veličković.

Navodi da je značajno i što su krajem septembra porasli troškovi uvoza polovnih automobila u Srbiju, prenosi Blic.

– Postoji određena procedura koja mora da se uradi da bi automobil mogao da bude registrovan i prođe tehnički pregled, a cijena toga je skočila sa oko 116 KM na 200 KM. Ujedno, država je našla način da naplaćuje ekološku taksu za automobile iz uvoza. I kada se sve to sabere, trošak po automobilu je porastao između 200 i 300 evra. Kada uračunamo troškove transporta i više – navodi Veličković.

U Italiji pad, Francuska i Njemačka rastu

Na evropskom tržištu, najveći pad kupovine polovnih vozila zabilježen je u Italiji, skoro 11 odsto. U Španiji je pad prodaje sličan srpskom, u Austriji svega jedan odsto.

U Francuskoj i Njemačkoj, sa tržišta odakle Srbija uvozi najveći broj vozila, došlo je do rasta prodaje, za 24 i 8 odsto.

– U nekom trenutku, trendovi sa evropskog tržišta odakle dominantno uvozimo polovne automobile trebalo bi da budu prisutni i kod nas. Međutim, moramo biti oprezni, u Njemačkoj je prije nekoliko mjeseci pala cijena ‘polovnjaka’, što se kod nas nije osjetilo. Takođe, na formiranje cijene u Srbiji značajno utiču i pomenuti skupi troškovi uvoza – kaže on.

U 2024. godini očekuje se stabilnije tržište

Prognoze i analize, tvrdi Veličković, ukazuju na to da bi tokom 2024. godine tržište polovnih automobila trebalo da se stabilizuje.

– To je moguće ako se smiri inflacija i troškovi života, ali i ako se smire odnosi velikih sila. Tada bismo imali stabilniju situaciju na tržištu polovnih automobila, jer se nešto slično već dešava na nivou Evrope kada je riječ o tržištu novih vozila – naglašava Veličković.

Iznenađuje ga što je rast prodaje novih automobila veći za 11 odsto. U Italiji je kupovina porasla za skoro 19, a u Francuskoj i Njemačkoj za 16 i 7 odsto.

Srbija vjeruje “dizelašima”, ali se trend polako mijenja

Građani Srbije su tokom 2023. najčešće kupovali vozila koja su proizvedena između 2007. i 2011. godine, oko 43 odsto, a preovladavali su automobili sa dizel-motorom (64,5 odsto).

– To su preslikani podaci iz 2022. godine. Mi smo okrenuti polovnjacima koji su stari od deset godina i imaju evro 3 ili 4 normu. Bilo je najava da će od 1. januara ta vozila ukinuti, ali do toga još nije došlo. Ako se to dogodi, ostaćemo bez značajnog djela tržišta polovnih vozila iz uvoza – smatra portparol “Polovnih automobila uz napomenu da će slična vozila koja su već registrovana i voze se u Srbiji moći nesmetano da se prodaju.

Ukazuje i da se karakteristika okrenutosti tržišta ka vozilima sa dizel-motorom mijenja sa rastom cijene dizel-goriva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu