Biznis

(FOTO) Povećanje kamatne stope u Turskoj za 45%: Rast inflacije više ništa ne može da zaustavi

Turska centralna banka je u četvrtak povećala svoju ključnu kamatnu stopu za još 250 baznih poena na 45 odsto. Povećanje na referentnu jednonedjeljnu repo stopu bilo je u skladu sa očekivanjima ekonomista.

(FOTO) Povećanje kamatne stope u Turskoj za 45%: Rast inflacije više ništa ne može da zaustavi
FOTO: ERDEM SAHIN/EPA

To dolazi usred tekuće borbe protiv dvocifrene inflacije za kreatore monetarne politike Turske, a povećanje stope je najnoviji korak u tim naporima.

FOTO:  SEDAT SUNA/EPA
FOTO: SEDAT SUNA/EPA

Inflacija u Turskoj porasla je na 64,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine u decembru, u odnosu na 62 odsto u novembru, a valuta te zemlje, lira, dostigla je novi rekordno nizak nivo u odnosu na američki dolar ranije u januaru, premašivši 30 na dolar za prvi put.

Analitičari predviđaju da će ovo biti posljednje povećanje za neko vrijeme, posebno zbog lokalnih izbora koji se približavaju u martu.

– Ohrabrujuće je to što je komunikacija bila relativno jastrebova i sugeriše da kreatori politike prepoznaju potrebu da se kamatne stope drže visokim tokom dužeg perioda ako žele da imaju uspjeha u spuštanju inflacije na jednocifrene brojeve – Liam Pič, viši ekonomista za tržišta u razvoju u Londonu. Osnovana firma Capital Economics napisala je u napomeni “Naš osnovni stav ostaje da će centralna banka zadržati stope nepromenjene tokom ove godine”.

Sama Centralna banka Republike Turske je signalizirala da je ovo vjerovatno kraj ciklusa pooštravanja, rekavši o svojoj odluci: „Monetarna čvrstoća potrebna za uspostavljanje kursa dezinflacije je postignuta… Trenutni nivo referentne stope će biti održava se sve dok ne dođe do značajnog pada osnovnog trenda mjesečne inflacije i dok se inflatorna očekivanja ne približe projektovanom opsegu prognoze.”

Potez centralne banke je najnoviji u nizu povećanja kamatnih stopa sada osam uzastopnih povećanja od izbora u maju 2023. koji su bili bolni za Turke, jer se zemlja bori sa dramatično oslabljenom valutom i naglo rastućim troškovima života.

Posljednjih nekoliko godina visoke inflacije dobrim dijelom je rezultat tvrdoglavo labave monetarne politike vlade Ankare. Lira je pala 38 odsto u odnosu na dolar do sada i izgubila je više od 80 odsto svoje vrijednosti u odnosu na dolar u posljednjih pet godina.

Novi finansijski tim imenovan je u junu prošle godine, a turska centralna banka je krenula u oštar zaokret, povlačeći kamatne stope na više pod nadzorom guvernera turske Centralne banke Hafizea Erkana. Referentna kamatna stopa u zemlji je od tada podignuta sa 8,5 odsto na 45 odsto.

Ipak, neki posmatrači još uvijek ne vjeruju da je to dovoljno za efikasno smanjenje inflacije.

Capital Economics očekuje da će inflacija u Turskoj pasti „prema 30-35 odsto do kraja godine” sa sadašnjih 65 odsto, dok Bartoš Savicki, tržišni analitičar u Conotoksia Fintech, vidi da će dostići blizu 75 odsto u maju prije nego što počne da pada.

Pročitajte još

– Kumulativno pooštravanje od 3.650 baznih poena možda neće biti dovoljno da se odlučno ukroti dugotrajni problem inflacije u Turskoj – rekao je Savicki, koji je opisao kao uzrokovan „opakom mješavinom labave monetarne politike, dubokih negativnih realnih kamatnih stopa i uporne lire slabost.“

Uopšteno govoreći, analitičari očekuju da će centralna banka zadržati stope do kraja godine i da neće uskoro smanjiti stope.

– Inflacija i inflaciona očekivanja će morati da padaju daleko prije nego što centralna banka počne da smanjuje kamatne stope – napisao je Pič, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu