Virus SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) je virus koji uzrokuje bolest COVID-19. Ovaj virus pripada porodici korona virusa, koja uključuje i viruse koji izazivaju običnu prehladu, kao i teže bolesti kao što su SARS (teški akutni respiratorni sindrom) i MERS (bliski istočni respiratorni sindrom).
ME/CFS tj. sindrom hroničnog umora je ozbiljan i kompleksan zdravstveni poremećaj koji se karakteriše intenzivnim, dugotrajnim umorom koji ne prolazi ni nakon odmora.

Osobe sa ME/CFS-om mogu doživjeti i druge simptome, poput bolova u mišićima, nesanice, problema sa koncentracijom i pamćenjem, poznato kao “moždana magla“
Nema dileme – rizik je povećan
Autori studije, predvođeni istraživačem iz oblasti ME/CFS, Suzannom Vernon iz Bateman-Horne Centra u SAD, navode da njihovi rezultati pružaju jake dokaze da je stopa i rizik od razvoja dugotrajnog umora (ME/CFS) nakon infekcije SARS-CoV-2 značajno povećana.
Njihova istraživanja podržana su prethodnim studijama koje su uključivale infektivne agense kao što su Epstein-Barr virus (virus iz porodice herpesvirusa koji je vrlo čest i najpoznatiji je kao uzročnik mononukleoze) i Ross River virus (virus koji uzrokuje bolest poznatu kao Ross River groznica, koja nije zastupljena kod nas), kao i nevirusne bolesti kao što su K groznica i giardijaza (parazitska infekcija koja se prenosi feko-oralnim putem, obično konzumiranjem kontaminirane vode ili hrane), koje takođe mogu biti povezane s razvojem ME/CFS.

Virusne infekcije kao mogući okidači za hronični umor
Iako uzrok ME/CFS nije potpuno poznat, smatra se da su virusne infekcije mogući okidač.
Dug COVID i ME/CFS imaju mnoge slične simptome, a neki naučnici smatraju da bi ove dvije bolesti mogle biti povezane ili izazvane istim faktorima.
Prochene sugerišu da između 13 i 58 procenata osoba sa dugim COVID-om ispunjava dijagnostičke kriterijume za ME/CFS, što potvrđuje povezanost ovih stanja.
Studija i rezultati
Studija je obuhvatila 11.785 učesnika koji su imali COVID-19 najmanje šest mjeseci ranije i 1.439 učesnika koji nisu bili zaraženi.
Važno je napomenuti da nijedan od učesnika nije imao prethodno dijagnostikovan ME/CFS, a većina je bila vakcinisana protiv COVID-19.

Na kraju, 4,5% učesnika koji su se razboljeli od COVID-19 ispunilo je kriterijume za ME/CFS, što obično zahtjeva najmanje šest mjeseci umora, praćenog malaksalošću nakon napora, kognitivnim oštećenjem, neosvježavajućim snom ili ortostatskom netolerancijom.
Sličnosti između dugog kovida i i ME/CFS
Od ove grupe, 89% je takođe ispunilo kriterijume za dug COVID.
Ovo može ukazivati na to da ME/CFS nakon COVID-19 predstavlja “teško bolesnu podskupinu” pacijenata sa dugim COVID-om, smatraju autori.
Međutim, potrebno je više istraživanja da bi se ove dvije dijagnoze jasno razdvojile, posebno jer se obje bolesti mogu veoma razlikovati od pacijenta do pacijenta.
Simptomi i karakteristike hroničnog umora
Najčešći simptomi koje su prijavili svi učesnici sa ME/CFS uključuju slabost nakon napora, kada se simptomi pogoršavaju nakon fizičkog napora, i ortostatsku netoleranciju, koja uzrokuje nizak krvni pritisak i ubrzan rad srca prilikom stajanja.
S druge strane, dugi COVID obično je obilježen dugotrajnim simptomima samog COVID-19, kao što su respiratorni problemi ili bol u grudima.
Zaključak i dalje istraživanje
Otkriće zašto su neki ljudi podložniji dugoročnim efektima COVID-a ili razvoju ME/CFS moglo bi pomoći istraživačima da pronađu nove načine za prevenciju i liječenje oba stanja.
S obzirom da ni jedno ni drugo stanje nemaju poznat uzrok ili lijek, a oba su u porastu, postoji ozbiljan razlog za dalja istraživanja kako bi se bolje razumjela priroda ovih bolesti i razvile efikasnije terapije, prenosi Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu