Zbog mnogih novih naučnih spoznaja koje pomažu, ne samo kod usporavanja starenja već i vraćanja biološkog sata unazad, mnogo smo već pisali o dugovječnosti. Dobre prakse dugovječnosti podrazumijevaju potpuno novi pristup životu, a savjeta je sve više. Ipak, uvijek je zanimljivo proučavanje šta to stručnjaci za dugovječnost lično praktikuju u svom životu.

Tako se sa pitanjima o rutinama za dugovječnost obratila SHA Wellness klinici iz Španije. Kao jedna od najnagrađivanih velnes klinika, tako je i ove godine dobila nagradu za World’s Best Wellness Clinic 2024 od World Spa Awards. Dr. Vicente Mera, specijalista interne medicine sa fokusom na anti-aging medicinu podijelio je, kako izgleda život doktora koji se bavi dugovječnošću.
Sedam stubova dugovječnosti
– Kako bih održao zdravlje i optimizirao svoj očekivani životni vijek, držim se sedam stubova dugovječnosti – kaže dr. Mera. Oni podrazumijevaju određenu dijetu, vježbe, rad na mentalnom zdravlju, poseban odnos prema spavanju, opreznost na toksine, održavanje zdravlja mikrobioma i redovne biometričke preglede.
1. Dijeta za dugovječnost

– Kvalitet i kvantitet u hrani veoma su bitni za dugovječnost – smatra dr. Mera. Organsko porijeklo hrane je zaista veoma bitno, a što se tiče namirnica koje mogu da pomognu u optimizaciji životnog vijeka, dr. Mera ističe sljedeće:
Avokado koji sadrži preko 25 esencijalnih nutrijenata je odličan
Borovnice koje su bogate mineralima poput mangana, ali i vitaminima A, C i K, pomažu zdravlje kože, kostiju, srca i mozga. Uz to mnoštvo antioksidansa kojima su borovnice bogate su savršena anti-aging pomoć
Mahunarke su vjerovatno najzdravija vrsta namirnica koje povezujemo sa dugovječnošću, tu se misli na pasulj, grašak, leblebije i sočivo.
Maslinovo ulje zbog svog sastava zaista ima prednost nad svim ostalim uljima i generalno je dobro kuvati na maslinovom ulju i koristiti ga u salatama
Uopšteno u kontekstu dugovječnosti, dr. Mera izdvaja mediteransku i japansku dijetu kao najbolje primjere jela za dugovječnost, a izbjegavanje šećera će i te kako pomoći.

2. Vježbe za dugovječnost
Pojam vježbanja je gotovo sinonim za zdrav život ali tek polako postajemo svjesni pravog napretka koji vježbanje može napravi na našem tijelu. Dr. Mera naglašava kako su kardio vježbe i vježbe snage najvažnija vrsta treninga koji se povezuje sa dugovječnošću. Posebno mjesto imaju vježbe snage koje pomažu u jačanju kostiju što u starijem životnom dobu igra veliku ulogu u kvalitetu života.
3. Spavanje za dug život
Dr. Mera veliku važnost daje odmoru u svom životu, a pogotovo kvalitetnom snu.
– Trudim se da odspavam potreban broj sati svake noći kako bih se zaista odmorio -kaže.
Odmor je jednako važan kao i rad, stoga su sve vrste odmora dobro došle, a u rutini za dugovječnost posebnu važnost ima san.

4. Regulacija stresa i emocija
Stres je neizbježan, stoga je pravilno upravljanje stresom nužno. Doktor za dugovječnost u svom životnom stilu za dugovječnost ističe rad na mentalnom zdravlju sa posebnim naglaskom na regulaciju emocija i stresa kao jedan od sedam važnih stubova za dugovječnost.
5. Svijest o toksinima
Vođenje računa o teškim metalima i toksinima nije jednostavno bez pomoći ljekara. Dr. Mera i na ovu praksu stavlja veliki naglaska. “Jedna od praksi za dugovječnost o kojoj vodim računa je izbhegavanje izlaganja svim vrstama toksičnih materija koje bi mogle svjesno da uđu u moje tijelo i distanciranje od onih koje bi mogle da uđu suptilnije, kao što su zagađivači i teški metali”.
Tako je dobro pratiti aktualne informacije i upozorenja nadležnih agencija o prehrambenim proizvodima, jer je hrana zagađena teškim metalima čest izor ovog problema. Uz to pijenje i jedenje iz plastičnih ambalaža je takođe dobro izbjegavati.
6. Održavam zdravlje mikrobioma
O mikrobiomu sve češće čujemo i čitamo, a problemi sa probavom i njenim mikrobiomom odražavaju se na zdravlje čitavog tijela.
– Jako brinem o zdravlju svog mikrobioma kroz svoju dijetu i suplemente – ističe dr. Mera.
Zdravlje probave može se odraziti i na naše mentalno zdravlje, ali i na brzinu starenja organizma. Neki od načina za jednsotavnu brigu o zdravlju mikrobioma tijela je putem popularnih fermentisanih namirnica poput kimčhija, ukiseljenog povrća ili fermentisanog pića poput kombuche.
7. Biometričke analiza
Baš kao što odlazimo kod zubara ili na sistematski pregled kod ljekara opšte prakse barem jednom godišnje, tako bi za dugovječnost trebali da idemo na redovne preglede. Tako možemo da odradimo određene biometričke analize kojima možemo ustanoviti svoju biološku starost, ali i s vremenom uspoređivati da li prakse za dugovječnost kojima se posvećujemo djeluju.
– U mojoj rutini za dugovječnost posebno mjesto ima sprovođenje redovnih biometrijskih i analitičkih procjena kako bih znao i ispravio sve prediktivne biomarkere povezane sa svojim zdravljem i očekivanim životnim vijekom – objašnjava dr. Mera. Zahvaljujući popularnosti poliklinika za dugovječnost, takva mjerenja su sve dostupnija i mogu da naprave veliku promjenu u kvalitetu života i zdravlja, prenosi Vogue.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu