Politika

Glasaju tajno, pa se optužuju javno: Treba li mijenjati način izbora delegata u Narodnoj skupštini?

Ne prestaju optužbe o tome ko je koga izdao u Narodnoj skupštini prilikom izbora delegata u Vijeće naroda RS i Dom naroda BiH. Međutim, političarima možemo jedino vjerovati na riječ, jer dokaze nikada nećemo vidjeti budući da su poslanici glasali tajno.

Narodna skupština RS tajno glasanje za delegate
FOTO: NARODNA SKUPŠTINA RS

Već nakon glasanja, pojedini poslanici su poručili da ne bi imali ništa protiv da glasaju javno, ali to im zabranjuje Izborni zakon BiH. Ipak, zakon nije Sveto pismo, može da se mijenja, s tim što bi to sigurno otvorilo mnoga delikatna pitanja.

Javnim glasanjem bi prestale spekulacije, a da li bi to smanjilo pritisak na narodne poslanike? Da li bi tada bilo manje ili više zakulisnih radnji poput lobiranja? I da li je logično da se za mnogo ozbiljnije stvari u NSRS glasa javno, dok je istovremeno tajna kada političar glasa za političara?

Pročitajte još

U svakom slučaju, teorije da tajnim glasanjem poslanici glasaju po savjesti pala je u vodu. Jer su mnogi od njih odmah progovorili o dilovima o tome koji klubovi i koji poslanici su glasali za koju delegatsku listu.

Šef Kluba poslanika SNSD, Igor Žunić, ocjenjuje da je svaki izbor delegata u Dom naroda BiH i Vijeće naroda RS, koji se obavljao u NSRS, nosio sa sobom niz spekulacija ko je glasao za koga, kome se može vjerovati, ko će izdati ili pogriješiti.

Igor Žunić, šef Kluba poslanika SNSD
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Imam osjećaj da tajnost glasanja izaziva te spekulacije i da bi javno glasanje stvari izvelo na čistinu. Znali bi ko je za koga glasao i javnost bi imala tu informaciju. Opet, sa druge strane, i tada bi se lobiralo, pregovaralo. Nisam siguran da li bi bilo šta bilo drugačije i da se glasa javno. Bilo bi manje spekulacija i rekla kazala izjava, ali politika ponekad i jeste takva. Doza spekulacije nekako politici i pripada – kaže Žunić za Srpskainfo.

Poslanik PDP, Tanja Vukomanović, ocjenjuje da i tajno i javno glasanje ima svojih prednost i mana, ali kod nas uvijek mane dolaze do izražaja. Kako kaže, činjenica je da tajno glasanje ostavlja prostora za poigravanja, sklapanje dogovora i za “papke”.

– I tako je u svemu – što manje transparentnosti, to više prostora za manipulacije, ali s druge strane, ostavlja i prostora za slobodu, odnosno, to da poslanik može da glasa onako kako želi bez pritisaka. Ali, budimo realni, kod nas su pritisci počeli dva mjeseca prije glasanja. Što se mene tiče, može da bude javno, voljela bih da je i ovo bilo tako, jer bismo sada izbjegli sve ovo što gledamo – igranje sa listićima, nagađanja, tvrdnje da su se listići fotografisali i razne optužbe za raskol u opoziciji… Ova farsa danas je cijena tajnog glasanja – kaže Vukomanovićeva za Srpskainfo.

Tanja Vukomanović poslanik PDP
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Naglašava da imamo i apsurdnu situaciju, da se lider SDP hvali fotografijama listića, tačnije, kako on tvrdi, hvali se kršenjem zakona, jer to nije bilo dozvoljeno.

– Lično sam bila tamo i mogu reći da fotografisanje listića nije bilo moguće, osim ako ste neki mađioničar. Činjenica je da je glasanje bilo javno ništa se od ovog danas se ne bi dešavalo. Danas imamo situaciju da, niti političari vjeruju jedni drugima, niti javnost više vjeruje bilo kome. Koliko su pojedini skloni manipulacijama čudi me da se niko od poslanika nije prijavio da je slijep, pa da neko glasa umjesto njega… U svakom slučaju, ima tajno glasanje svojih prednosti, ali da li smo mi, kao društvo, zreli za njih? Tajno glasanje napravilo je cirkus poslije glasanja, da je javno, cirkus bi bio prije. Sada je pitanje – šta je manje zlo – zaključuje ona.

Galić: Tajno, ali sa skenerom

Dragan Galić, šef Kluba poslanika NPS, je mnogo određeniji od svojih kolega. On je mišljenja je da ipak treba zadržati tajno glasanje. Zašto? -Mislim da je više demokratski. Javno glasamo kada se glasa o određenim zakonima. Ali ipak je to izbor delegata kao što se biraju poslanici u NSRS. Bez obzira što javnost ne zna ko su, primjera radi, delegati u Vijeću naroda RS, ni šta su uradili, ni koliko sjednica su imali, ni kakve su im obaveze i prava. Javnost zaboravi na ta imena i prezimena, a imaju sve beneficije kao poslanici koji su svaki dan u mandatu pod lupom javnosti i medija – kaže Galić za Srpskainfo. Ipak, dodaje Galić, i u tajnom glasanju potrebno je uvesti skenere glasačklih listića, čiji izgled inače diktira CIK BiH. Baš kao što je to neophodno i na lokalnim i opštim izborima u BiH. -Otklanjaju se apsolutno sve sumnje po pitanju bilo kakvih manipulacija za vrijeme glasanja. Mislim da to odgovara i vlasti i opoziciji. Nije mi bilo jasno zašto CIK nije dodatna sredstva odvojila i uvela skeniranje listića – dodaje Galić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu