Biznis

Ni rat u Ukrajini ih nije omeo: Godinu je ipak dobro završilo 100 njemačkih kompanija

Za 100 njemačkih kompanija s najvećim prometom i koje kotiraju na berzi i ova će godina biti uspješna, uprkos ratu u Ukrajini i svim njegovim posljedicama, pokazalo je istraživanje revizorsko-konzultantske kuće EY Njemačka.

Zastava Njemačke
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

Jedan od čelnika te kompanije Henrik Ahlers ocijenio je da su se vodeće njemačke kompanije ove godine uspješno nosile sa svim izazovima, ali da sljedeće godine ne treba očekivati veći rast prometa.

I građani i poduzetnici moraće stegnuti kajiš, rekao je Ahlers, objašnjavajući da su visoka inflacija i zabrinutost oko nadolazeće recesije odvratili ljude od potrošnje, a istovremeno smanjili spremnost kompanija da ulažu.

Od 100 najjačih kompanija čijim se dionicama trguje na berzi, gotovo sve, odnosno 93 odsto, zabilježilo je rast prometa u prva tri kvartala ove godine u odnosu na isti period prošle.

Ukupni promet porastao je za 30 odsto na 1,78 milijardi evra. Da nije milijarde evra visokih gubitaka energetskog koncerna Unipera, koji će većim delom biti nacionalizovan operativna dobit svih koncerna zajedno porasla bi za 22 posto, na 145 milijardi evra.

Pročitajte još

To bi bio apsolutno najveći iznos otkako je EY Njemačka počela raditi ovu vrstu procjene prije pet godina.

Prema podacima, kompanije su dijelom profitirale na povećanju troškova, primjerice logističke kompanije na povećanju cijene transporta. Potom je problem s nestašicom poluvodiča koji je rezultovao strategijom primarno ponude luksuznih marki i odustajanjem od popusta donio autoindustriji dodatnih 13 odsto prihoda, prenosi Blic.

I konačno, enormno povećanje cijena energenata donijelo je energetskim kompanijama povećanje prometa od 125 odsto. Henrik Ahlers istaknuo je da se taj uspješan put vidi i po broju zaposlenih. Vodećih 100 njemačkih kompanija do 30. septembra zapošljavalo je 4,3 miliona ljudi u svijetu, što je 1,7 odsto više nego prošle godine, precizirao je Ahlers.

Rekao je kako vjeruje da će kompanije iduće godine smanjiti troškove, ali da zbog nedostatka stručne radne snage ne treba računati na sveobuhvatnija i masovnija otpuštanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu