Sredinom januara, litar dizela u prosjeku je koštao oko 2,55, a benzina 2,50 KM.
Trenutno, na benzinskim pumpama u Banjaluci dizel se prodaje za oko 2,25, dok se prosječna cijena benzina kreće oko 2,2 KM.
Nije teško izračunati da je, unazad 4 mjeseca, litar gori pojeftinio za 12 odsto.
Kako kažu u Grupaciciji za promet naftom i naftnim derivatima pri privrednoj komori Srpske, na pumpama u Banjaluci litar dizela košta između 2,24 i 2,27 KM, a litar benzina od 2,19 do 2,29 KM.
– Do poslednjeg pojeftinjenja nije došlo zbog kretanja cijene sirove nafte na svjetskoj berzi, nego činjenice da su pojedini distributeri samoinicijativno spustili cijene goriva. Onda su isti potez povukli i ostali, u želji da budu konkurentniji – kažu za Srpskainfo u ovoj grupaciji.

Iako je cijena goriva pala, u Srpskoj ništa drugo nije pojeftinilo.
S druge strane, čim cijena goriva u malo značajnijem iznosu ode gore, i farmeri, i mlinari, i pekari, i trgovci odmah krenu da računaju za koliko bi mogli da poskupe svoje proizvode.
Zbog nekontrolisanog rasta cijena našli smo se u situaciju da nam kilogram voća košta i do 20 KM, da za povrće koje je nekad bilo hrana koju je svak sebi mogao da priušti, moramo da izdvojimo po 3-4 KM… Da kilogram mesa ide i do 40 KM, a da najobičnija kifla košta 0,6 KM…
– Ovo zaista nema smisla. Gorivo pojeftinilo za fin iznos, a cijene ostalih roba i usluga nikad više. Vidjećemo šta će se desiti ako gorivo opet krene da poskupljuje! Mislim da će veća za par dana skočiti i cijena brašna, i hljeba i mesa, i svega ostalog što ljudi moraju da kupuju i usluga koje moraju da koriste – kaže Miroslav S. iz Banjaluke.

Kako kažu u udruženjima potrošača, građani ne treba da očekuju da će pojeftinjenje goriva iznjedriti pad cijena hrane ili nekih drugih roba i usluga, jer se, podsjećaju, to ni do sada nije dešavalo.
– A kad benzin i dizel u kratkom vremenskom periodu poskupe dva puta za po par feninga, svi uzimaju digitrone u ruke i prave nove kalkulacije – rekla je ranije za Srpskainfo izvršna direktorka trebinjskog Udruženja građana „Oaza“ Nedeljka Ilijić.
Naglasila je da svi gledaju samo svoj interes i kako da što više zarade.
– Dvije decenije sam u ovim vodama i nikada nisam doživjela da je neka branša, usljed pojeftinjenja goriva, snizila cijene svojih proizvoda. Još će biti dobro ako ne dođe do novih većih poskupljenja, odnosno ako cijene bar u dogledno vrijeme ostanu stabilne – poručila je Ilijićeva.
U Uniji udruženja poslodavac Srpske ističu da od cijena goriva, suštinski, najviše zavise djelatnosti transporta roba i prevoza putnika.

Zoran Škrebić, predsjednik ove grupacije potvrđuje da cijene, generalno, vrlo brzo reaguju na poskupljenje bilo kojeg energenta.
– Međutim, kad dođe do pada cijena energenata, dosta dugo vremena treba da prođe da se to odrazi na pojeftinjenje drugih roba. Ili, dođe do pojeftinjenja, ali ne u iznosu u kojem se očekuje. Jedan od razloga je to što proizvođači, jednostavno, ne žele da spuste cijene, ali mislim da to nije pravilo. Smatram da na to više utiče situacija u kojoj cijene brzo padaju i brzo rastu. Tu postoji određena doza opreza da se ne desi novi brzi rast i onda svi zajedno dolazimo u još veće probleme – ističe Škrebić.
Dodaje da, ukoliko se pojavi određeni period malo duže stabilnosti i cjena i političkih dešavanja, onda i cijene počinju da padaju.
– U svakom slučaju, daleko brže rastu – poručuje Škrebić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu