Politika

„Govor pisan u Komšićevom kabinetu“ Šoja komentarisao Alkalaja i poslao poruku budućim članovima Predsjedništva BiH

U ozbiljnim zemljama govore pišu oni koji najbolje poznaju materiju, ali kod nas ne vlada takvo pravilo, već govore piše kako ko stigne i zbog toga se i brukamo u očima svjetskih diplomata.

„Govor pisan u Komšićevom kabinetu“ Šoja komentarisao Alkalaja i poslao poruku budućim članovima Predsjedništva BiH
FOTO: KLIX/SCREENSHOT

Ovako je iskusni diplomata i istoričar, Slobodan Šoja prokomentarisao posljednji govor ambasadora BiH pri Ujedinjenim nacijama, Svena Alkalaja, koji se u srijedu obratio pred Savjetom bezbjednosti UN i govorio, opet, mimo zvaničnog odobrenja trojice članova Predsjedništva BiH, kako to predviđa Ustav.

Alkalaj se u svom govoru žestoko okomio na Ameriku i Kristijana Šmita, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika.

FOTO: HANNIBAL HANSCHKE/EPA
FOTO: HANNIBAL HANSCHKE/EPA

On je, naime, u svom govoru optužio Šmita da zajedno sa Hrvatskom radi na destabilizaciji BiH.

– Postalo je više nego očigledno da je uloga sadašnjeg visokog predstavnika da destabilizuje zemlju u korist jedne od susjednih zemlja, kao i nekim od njegovih međunarodnih mentora, ali na štetu BiH i njenih građana – naveo je, između ostalog, Alkalaj.

Šoja ističe da je ovaj govor, koji je „pisan u Komšićevom kabinetu i proslijeđen direktno Alkalaju da ga u srijedu pročita na sjednici Savjeta bezbjednosti UN, izazvao dosad neviđenu i vrlo zanimljivu situaciju.

FOTO: HRVATSKA RADIOTELEVIZIJA/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: HRVATSKA RADIOTELEVIZIJA/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Prvo, unutar bošnjačkog stanovništva jedni su dizali u nebesa Alkalaja i Komšića što su se isprsili pred najvećim silama svijeta, a drugi su ih upravo zbog toga kritikovali. Drugo, iz Republike Srpske je izostala reakcija jer, obično Dodik, razglasi da Alkalaj nije govorio u ime države. Dopala mu se valjda kritika našeg maharadže Šmita, pa su ovaj put prećutani formalni propusti – istakao je Šoja.

On kaže da je kritika, očekivano, došla sa hrvatske strane zbog toga što je pismo blagoslovio Komšić i zbog toga što se upućuju kritike na račun Hrvatske.

Stranci su, kako dodaje Šoja, bili više-manje uzdržani u komentarima jer ne žele „davati značaja jednom govoru koji se već sad može zaboraviti“.

– Oni su uradili ono što je njima važno: produžili mandat Euforu, usvojili Šmitov izvještaj i dali mu podršku. Mali i nebitni imaju pravo da se ljute i tu ljutnju demokratski obrazlože – ističe Šoja.

Pročitajte još

On kaže da, iako ima vrlo jasan i profesionalan stav o ovoj novoj „tragikomičnoj epizodi naše diplomatije“ i kako je trebalo postupiti, smatra da ne treba gubiti vrijeme u jalovim raspravama da li je Alkalaj bio u pravu ili ne, da li će biti neke štete ili neće i slično.

Šoja ističe da je bolje iz svega izvući pouku i pokušati popraviti ono što se može popraviti.

– Treba jednostavno uvesti pravilo koje se primjenjuje u ozbiljnim diplomatskim centrima. Govore pišu oni koji najbolje poznaju materiju, a to su u svim svjetskim ministarstvima spoljnih poslova odjeljenja za Ujedinjene nacije. Odsjeci se naravno konsultuju sa uredima predsjednika i tako izvajaju završnu verziju. Takav diplomatski stručan i politički izbalansiran tekst predstavlja stav države i sasvim je svejedno ko će ga pročitati – kaže Šoja.

On poručuje da je sad prilika novom sastavu Predsjedništva BiH da uspostavi takav sistem da ne bismo dolazili u situaciju da demantujemo i optužujemo jedni druge i „poput tužibaba šaljemo pisma sramote generalnim sekretarima UN, optužujući onoga s kim dijelimo sudbinu da nas želi prevariti“.

– It must stop, kako vole kazati naši dušebrižnici – poručuje Šoja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu