Danas, nakon preležanog virusa, i najmanji zamor ostavlja je u borbi za dah.
Sve je počelo kada se inficirala korona virusom ljetos. Ni danas se po svemu sudeći nije oporavila. U međuvremenu, obilazila je mnogo ljekara jer, iako se oporavila od kovida, mnoge poteškoće i dalje je prate. Ljekari su joj dijagnostikovali hroničnu opstruktivnu bolest pluća koja se obično kolokvijalno zove “bolest starih”, a najčešće je izaziva pušenje.
Iako će većina mladih ljudi uspješno prebroditi virus, neki od njih ipak će se suočiti sa posljedicama u vidu “produženog kovida”. Njih i mjesecima nakon infekcije muče raznoliki simptomi – od mentalnog umora, bolova u tijelu, preskakanja srca do, u nekim slučajevima, i delirijuma, piše Blic žena.

I dalje se malo toga zna o produženom kovidu i uopšte o svim posljedicama koje virus može da ostavi. Naučnici nemaju odgovor na pitanje zašto se neki u potpunosti oporave dok se drugi i mjesecima kasnije muče.
Šta je hronična opstruktivna bolest pluća?
Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je oboljenje srednje i starije životne dobi. Ona nastaje poslije dugogodišnjeg izlaganja štetnim faktorima, najčešće duvanskom dimu. Napreduje sporo tokom više decenija.
Početni, rani stadijum hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) često se ne prepozna. Prvi simptomi HOBP su dugotrajni kašalj, iskašljavanje, nedostatak vazduha u toku fizičke aktivnosti i zviždanje u grudima. U početku se nedostatak vazduha javlja pri većem naporu. Sa napredovanjem bolesti podnošenje napora je sve teže, bolesnik ostaje bez daha u toku svakodnevnih aktivnosti kao što su penjanje uz nekoliko stepenica, hod po ravnom ili čak jutarnje umivanje i oblačenje.
Mnogi bolesnici smatraju pojavu ovih simptoma dijelom normalnog procesa starenja, iako su znaci ozbiljnog oboljenja koje zahtjva liječenje.
HOBP je oboljenje koje ugrožava život i pogoršava se ako se ne liječi.
Prema mnogobrojnim ispitivanjima 80-90 odsto osoba sa dijagnozom HOBP su hronični pušači ili bivši pušači. Ipak, u znatno manjem procentu HOBP nastaje i kod nepušača jer postoje i drugi faktori rizika za nastanak hronične opstruktivne bolesti pluća.
Međutim, HOBP je bolest koja se može spriječiti! Osnovna preventivna mjera je otklanjanje faktora rizika, prije svega prestanak pušenja.
Faktori rizika
Pušenje cigareta
Pasivno pušenje
Prašina
Hemikalije na radnom mjestu
Zagađenje vazduha u zatvorenom prostoru nastalo od sagorijevanja bioloških goriva za kuvanje i zagrevanje u slabo provjetravanim prostorijama
Zagađenje vazduha na otvorenom prostoru može biti faktor pogoršanja disajnih simptoma
Urođeni deficit alfa-1-antitripsina (AAT), veoma rijedak genetski oblik HOBP
Simptomi hronične opstruktivne bolesti pluća
Nedostatak vazduha (dispnoja) pri naporu
Čest kašalj
Kašalj sa iskašljavanjem sluzi (šlajm)
Sviranje u grudima
Umor
Tjeskoba, neprijatnost u grudima
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu