Društvo

IMA ŠEST GODINA I BIJE NAJTEŽU ŽIVOTNU BITKU Druželjubiva djevojčica preko noći je PODIGLA ZID

Šestogodišnja Tanja iz Kragujevca bila je izuzetno druželjubivo dijete, a onda se zbog opake bolesti, tumora na plućima, povukla u sebe i podigla zid.

IMA ŠEST GODINA I BIJE NAJTEŽU ŽIVOTNU BITKU Druželjubiva djevojčica preko noći je PODIGLA ZID
FOTO: NADA SLAVKOVIĆ EX BIHORAC/FACEBOOK/SCREENSHOT

Naime, ovoj preslatkoj, nježnoj djevojčici je prošle godine dijagnostikovan sarkom, a već ove joj predstoji najveća bitka borba sa rakom, hemioterapijama i operacijama.

Kako za portal Telegraf priča njena majka Nada Slavković, djevojčicin život se u prethodnih nekoliko mjeseci sveo na boravak u bolničkoj sobi. Pala joj je krvna slika zbog čega i sada vrijeme provodi tamo.

– Tanja se trenutno oporavlja od drugog ciklusa hemioterapija, a ima ih ukupno šest. Poslije trećeg ciklusa trebalo bi da se uradi kontrolni skener da se vidi kako terapija djeluje na njen organizam – navodi Nada.

Djevojčicina majka objašnjava da se Tanja liječi na Institutu za majku i dete.

– Poslije obje terapije koje se primaju na 21 dan, imala je baš veliki pad krvne slike, tako da kod kuće skoro da nismo ni bili. Drugi put smo ostali u Beogradu jer nam je lakše da se oporavimo skroz, pa da onda odemo kući i da znamo da smo dobro do sljedećeg ciklusa – objašnjava Slavkovićeva.

Najteže joj, kaže, padaju ti momenti u kojima se djevojčica osjeća dobro, a moraju da ostanu u bolnici još neki dan.

– Postane joj dosadno sve ono što smo donijeli u bolnicu da se zanimamo. Kad se osjeća dobro, bude raspoložena, ali čim malo nešto ne valja, vrlo se zatvara u sebe. Od djeteta koje je bilo baš druželjubivo, sad je podigla zid. Rijetko kome dozvoli da joj priđe. Prvo nije shvatala šta se desilo, a sad je već ljuta i izgovara rečenice poput: “Težak mi je ovaj život” i “Ja nisam htjela ni da se rodim” – priča Nada.

Ona dodaje da Tanji najviše fali njena sestra koju stalno traži da gleda preko Vajbera.

Ošišali se na ćelavo da podrže kćerku

Kako bi oraspoložili svoju kćerku i podržali je, Nada i njen suprug, a Tanjin otac, dosketili su se da se ošišaju na ćelavo u momentima kada je njoj počela naglo da opada kosa uslked hemioterapije.

– I muž i ja smo se ošišali do glave da bi je podržali u tome. Značilo joj je to. Nas dvije smo u bolnici skratile kosu jer je njoj mnogo počela da opada. Ja sam skratila kosu njoj, a onda i ona meni. Mašinicom smo kad smo izašle. To je bilo između prve i druge hemioterapije kada joj je takođe pala krvna slika, pa smo morale da ležimo u bolnici u Kragujevcu – prepričava djevojčicina majk

Novogodišnje praznike dočekala sama

A kako priča Nada, sve je počelo 26. decembra kada je Tanja dobila temperaturu. Na pregledu kod dječjeg pedijatra, doktorka je primijetila slabije strujanje vazduha u Tanjinom desnom grudnom košu, poslije čega je djevojčica poslata na snimanje.

– Snimak je pokazao promjene u desnom plućnom krilu i doktori su je hospitalizovali na dječjem odjeljenju u Kliničkom centru Kragujevac sa sumnjom na jaku upalu sa izlivom. Samo 24 sata od dobijanja temperature, na odjeljenje je došao grudni hirurg koji je vadio vodu iz pluća. Poslije manje od 48 sati kako je hospitalizovana, doktori su odlučili da je hitno prevezu u Beograd – priča majka.

Tamo joj je urađen kontrolni snimak grudi poslije čega je odlučeno da djevojčica ostane na intezivnoj njezi.

– Tu za nju kao djevojčicu, a i nas kao roditelje, počinje izuzetno težak period jer Tanja ostaje sama u bolnici. Sutradan joj po hitnom postupku stavljaju dren u desno plućno krilo, koje je trebalo da omogući da sva voda koja se stvorila – istekne. Tanja je Novu godinu, kao i sve novogodišnje praznike provela sama u bolnici, mogli smo da je vidimo samo sat vremena za vrijeme pauze – prisjeća se naša ova majka najtežih trenutaka.

Niz loših vijesti

Još jedan šok je za porodicu Slavković uslijedio kada su im doktori saopštili da nisu zadovoljni količinom vode koja je istekla iz Tanjinih grudi i da sumnjaju na postojanje neke mase u tom predjelu koja zahtijeva dodatno snimanje na CT-u kako bi se utvrdilo o čemu se radi.

– CT snimak je pokazao da su njihove sumnje tačne i da se u takozvanom “međugrudju” nalazi masa poprilicne veličine za njen uzrast. Odmah je rečeno da sumnjaju da je tumor i da je potrebno odraditi biopsiju. Rezultati su nam donijeli novu lošu vijest, da je tumor maligan i da potiče iz mekih tkiva, definisan kao Ijung sarkom/PNET tumor, veličine pesnice odrasle osobe – priča Tanjina majka.

Ovu preslatku djevojčicu čeka i izuzetno ozbiljna grudna operacija koja će zahtijevati odstranjivanje svih rebara koja su bila u kontaktu sa tumorom plus dodatno jedno rebro iznad i jedno rebro ispod zarad prevencije.

– Još jedna loša vijest je bila da po tome što je hirurg prilikom uzimanja uzorka primijetio da su dva rebra zahvaćena tumorom, što je vodilo do to da da će možda morati da se odstrane čak četiri rebra. To djetetu njenog uzrasta koje tek treba da raste predstavlja izuzetan problem – objašnjava majka.

Ni tu nije kraj svih loših vijesti.

– Tada saznajemo da je takva intervencija izuzetno komplikovana i da u Srbiji nema dovoljno iskustva u takvoj dječjoj rekonstruktivnoj grudnoj hirurgiji. Saznajemo i da ovakva vrsta tumora obično pogađa djecu, nažalost, i to onu uzrasta od 10, 11 godina pa naviše – kaže ona.

S obzirom na to da je tumor brzorastući, bilo je neophodno da se odmah krene sa terapijama.

– Sve zajedno nam je govorilo da naše prvenče nije imalo nimalo sreće. U tim trenucima nam se činilo da je sve protiv nas, da gdje god pogledamo i šta god da saznamo. Poslije puno loših vijesti, dobra je bila ta da tumor nije agresivan, da nije krenuo da napada ostale organe i nije metastazirao – kaže Slavkovićeva.

Pomozimo Tanji

Ona dodaje da su trenutno u pregovorima sa dvije bolnice na dvije različite strane.

– Poslali smo dokumenta u bolnicu u Bolonji i u bolnicu u Bostonu, tako su nam savjetovali. Za cijenu tek treba da nam jave, ali koliko sam shvatila, cijena u Evropi, tj. u Italiji iznosi od 100 do 150 hiljada evra. Za SAD još ne znamo – navodi majka.

Maloj Tanji možemo da pomognemo na sljedeće načine:

Slanjem SMS poruke: Upišimo 782 i pošaljimo SMS na 3030

Slanjem SMS poruke iz Švajcarske: Upišimo human782 i pošaljimo SMS na 455

Uplatom na dinarski račun: 160-6000000042993-80

Uplatom na devizni račun: 160600000004302387 IBAN: RS35160600000004302387 SWIFT/BIC: DBDBRSBG

Uplatom platnim karticama putem linka: E-doniraj

Uplatom sa vašeg PayPal naloga putem linka: PayPal

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu