Zdravković je za Kurir rekla da je riječ o novoj kategoriji bolesnika i da se oni upućuju na neophodnu dijagnostiku i evaluaciju, a, po potrebi, uvodi se dodatna terapija.
Govoreći o najčešćim posljedicama korona virusa, Zdravković je objasnila da se javljaju ljudi sa oštećenjima na plućima, ali i kardiovaskularnim komplikacijama, kao što su izolovano zapaljenje na srčanom mišiću, koje dalje treba da se prati i liječi.
– A ponekad i sa teškim aritmijama, kao i učestalim bolovima u grudima – navela je Zdravković.
Osim ovih pacijenata, kako je dodala, za ove dvije nedelje, koliko je KBC Bežanijska kosa u non-kovid sistemu, veliki broj pacijenata je hospitalno zbrinut, pregledan, operisan, ugrađeni su stentovi, pejsmejkeri, operisani teški prelomi i povrede, operisani onkološki bolesnici…
Na pitanje da li je u toku četvrti talas, Zdravković kaže da smo u novoj akutizaciji broja novooboljelih, i u svijetu i u Srbiji.
– Visoki broj novooboljelih govori u prilog nepridržavanja preporučenih mjera. Korona ne prašta greške – upozorava ona.
Direktorka KBC Bežanijska kosa naglasila je da završetak epidemije zavisi od svih nas.
– Zdravstvena služba, državne institucije, ljekari, sestre, svi zaposleni u kovid sistemu dali su svoj maksimum da se život što normalnije odvija. Međutim, ukoliko svi, ali baš svi, ne shvate koliko je bitno da se odgovorno ponašaju i poštuju mjere da bi se ova agonija od korone prekinula, plašim se da, i pored toga što su učinjeni maksimalni napori da se epidemija zaustavi, ona se neće prekinuti – rekla je Zdravković.
Kako je naglasila, najveći saveznici epidemije su osobe koje krše epidemiološke mjere.

– Svi treba da insistiramo na poštovanju tih mjera, pa i na adekvatnim kaznama. Vjerujem da ćemo kao građani naći snage da poštujemo mjere i uradimo maksimalnu vakcinaciju jer je spas samo u tome. Vakcine se ne treba bojati – jedino se vakcinacijom može stati na put koroni zauvijek. Da li ćemo opet živjeti kao prije – sigurna sam da, ukoliko se potrudimo, hoćemo – poručila je ona.
Ona je dodala da smo za godinu dana, koliko traje pandemija korona virusa, naučili da “za svakog od nas ishod infekcije koronom nije poznat”.
– Dakle, iako znamo da stariji, osobe sa hroničnim oboljenjima, srčanom slabošću, astmom, bubrežnim i malignim oboljenjima po pravilu imaju teže kliničke slike, nerijetko i sa komplikacijama, pravila kako će ko preležati koronu zapravo nema. Nikada ne znate kako će se ispoljiti kod svakoga od nas: od malo jače prehlade, preko malaksalosti koje traje danima, do obostranog zapaljenja pluća i onoga od čega uvijek strahujemo u vrlo teškim kliničkim slikama – kompletnog kolapsa respiratorne funkcije i nefunkcionisanja pluća, kada pacijent mora na respirator – rekla je ona.
Kako je naglasila, od početka korone uvijek postoji jedan dio pacijenata kod kojih se, i pored maksimalne terapije, razvije najteži oblik korone, koji je u velikom broju slučajeva i fatalan.
– Savremena medicina još nije pobijedila najteže forme korone, to je ono što nas sve zabrinjava – navela je Zdravković.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu