Društvo

Inspektori kontrolišu neregistrovane "preduzetnike": Usluge na crno veliki rizik po građane

Porede toga što neregistrovani fotografišu, popravljaju automobile, izdaju stanove, prevoze putnike, mnogi građani RS u svojim stanovima liječe ljude, pružaju kozmetičke usluge, prave i prodaju kolače.

Inspektori kontrolišu neregistrovane "preduzetnike": Usluge na crno veliki rizik po građane
FOTO: RAS SRBIJA

Iz inspektorata RS upozoravaju da, pored toga što neregistrovano obavljanje djelatnosti predstavlja nelojalnu konkurenciju onima koji legalno rade i izmiruju obaveze prema radnicima i državi, lica koja nelegalno rade ne vrše nikakve kontrole.

U takvim okolnostima postoji rizik da se usluge pružaju u nehigijenskim uslovima, sporna je stručnost tih lica, kvalitet usluga koje pružaju, kao i porijeklo i ispravnost proizvoda Neregistrovano pružanje usluga predstavlja veliki potrošački rizik – naglašava porparol Inspektorata Dušanka Makivić.

Prema njenim riječima, za robu ili uslugu kupljenu na ovaj način ne postoji mogućnost reklamacije, podnošenja žalbe ili vraćanja novca.

– Potrošači u ovakvim slučajevima, u pravilu, ne posjeduju dokaz da su platili robu ili uslugu, te nemaju mogućnost da traže zaštitu svojih potrošačkih prava. Značajan doprinos u suzbijanju neregistrovanog rada i zaštiti vlastitih prava mogu dati upravo sami potrošači, na način da izbjegavaju kupovinu od neregistrovanih lica – kaže Makivićeva.

Činjenica je, međutim, da na društvenim mrežama i oglasnim stranicama svakodnevno možemo vidjeti šaroliku ponudu proizvoda i usluga. Riječ je o različitim kozmetičkim i frizerskim tretmanima, prodaji hrane, te garderobe, pa čak i lijekova.

Pročitajte još

Pošto je riječ o robama i uslugama koje su jeftinije od onih koje pružaju u registrovanim radnjama, građani u sve većoj mjeri posežu za njima, ne razmišljajući o eventuelnim posljedicama.

Stojanka V. iz Banjaluke kaže da se već dvije godine bavi pravljenjem i prodajom kolača.

– Do sada se niko nije požalio. Svjesna sam da radim na crno, ali samo tako nešto mogu da zaradim. Na sreću, dosad nisam imala nikakvih problema sa inspekcijom – kaže naša sagovornica.

S druge strane, njena sugrađanka Vinka B. kaže da je godinama kupovala kolače od komšinice, te da donedavno nije imala nikakvih zamjerki.

– Međutim, nedavno smo kćerki slavili rođendan, a nakon proslave se dosta gostiju požalilo na stomačne probleme. Odlučila sam da ubuduće kolače kupujem u poslastičarnicama – kaže naša sagovornica.

Nelojalna konkurencija

Neregistrovane radnje su nelojalna konkurencija onima koje rade u skladu sa zakonom, na šta su više puta upozorili iz Zanatsko-preduzetničke komore RS.

Naglasili su da se mnoge zanatske radnje nakon nekoliko mjeseci rada zatvaraju, nakon čega njihovi vlasnici nastavljaju da rade kod kuće.

Međutim, kako naglašavaju u  Inspektoratu RS, inspektorima su u suzbijanju ove pojave mogućnosti  zakonom ograničena, jer je riječ o privatnim posjedima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu