Biznis

"Ispijanje kafe u kafićima postaje sve veći luksuz" Na Hrvatskoj obali ovaj svakodnevni napitak možete popiti za VRTOGLAVIH 5 EVRA

Instant kafu konzumira 18 odsto građana, dok ih 5% odsto preferira kafu u kapsulama.

"Ispijanje kafe u kafićima postaje sve veći luksuz" Na Hrvatskoj obali ovaj svakodnevni napitak možete popiti za VRTOGLAVIH 5 EVRA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Čak 87 odsto građana Hrvatske konzumira kavu. Crna kafa, koju većina naziva turskom, najpopularnija je među domaćim potrošačima, njih 37 odsto redovito je piju, a gleda li se ukupno tržište kafa se najčešće pije u kafićima.

Naime, 67 odsto ispitanika izjavljuje da pije kafu u kafiću barem jednom mjesečno, dok ih 33 odsto preferira za van, pokazalo je istraživanje koje je tijekom 2023. godine za platformu HORECA PRO provela agencija Ipsos na nacionalno reprezentativnom uzorku građana RH starijih od 16 godina.

Instant kafu konzumira 18 odsto građana, dok ih 5 odsto preferira kafu u kapsulama. Miksevi, kao što su 2 u 1 i 3 u 1, popularni su među 4 odsto ispitanika. Kapućino pije 10 odsto građana, a espresso preferira njih 8 odsto. Ledena kava ima najmanji udio, tek 1 odsto, dok neku drugu vrstu kave pije 3 odsto ispitanika. Kad je riječ o učestalosti konzumacije, 69 odsto građana pije crnu kafu (tursku) barem jednom mjesečno, pri čemu njih 31 odsto ovu kafu konzumira svakodnevno. Instant kafu najmanje jednom mjesečno pije 56 odsto građana, dok 25 odsto konzumira ovu vrstu kafe svakodnevno. Kapućino i miksevi su popularni među 54 odsto ispitanika koji ih konzumiraju najmanje jednom mjesečno, a 18 odsto svakodnevno. Kafu u kapsulama najmanje jednom mjesečno pije 24 odsto građana, a svakodnevno 7 odsto ispitanika.

Pročitajte još

– U posljednje vrijeme ispijanje kafe u kafićima postaje sve veći luksuz za mnoge potrošače. Mnogi se žale na cijene kave, koje su dosegnule najviše razine u posljednjih 10 godina. Cijene su znatno porasle, pa tako danas jedna šoljica kafe u ugostiteljskim objektima na obali može koštati od 4 do 5 evra. Uz rastuće restriktivan pritiske, na ovakav porast cijena veliki uticaj imaju i smanjeni prinosi i poremećaji u opskrbnim lancima sirove kafe na globalnoj razini – ističe se u saopštenju HORECA PRO.

Dodaju kako je poseban uticaj na cijene imala situacija u Vijetnamu, najvećem proizvođaču kafe robuste. Zemlja se suočava s velikom sušom koja je smanjila proizvodnju kave za 40 odsto. Ovo je, tvrdi se, dovelo do povećanja cijena kafe robusta za 50-100 odsto, što dodatno doprinosi porastu cijena kafe na svjetskom tržištu, a te promjene imaju dalekosežne posljedice za potrošače i ugostitelje te zahtijevaju prilagodbu kako bi se nosili s novonastalom situacijom, prenosi Večernji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu