Politika

ISTINA O STRADANJIMA SRBA Komisije za Srebrenicu i Sarajevo čekaju imenovanje članova i eksperata

Komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu u periodu od 1991. do 1995. godine i istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine trebalo bi da budu formirane početkom januara, saznaje Srpskainfo.

ISTINA O STRADANJIMA SRBA Komisije za Srebrenicu i Sarajevo čekaju imenovanje članova i eksperata
FOTO: FOTO RTS/YOUTUBE /SCREENSHOT/RAS KOMBO

Do tada bi institucije koje je Vlada Republike Srpske zadužila da imenuju svoje predstavnike u obje komisije trebalo da ispoštuju dodatni rok od 90 dana za imenovanje članova.

Kako navode iz Ministarstva pravde RS, on je utvrđen jer 16 institucija treba da delegiraju svoje članove, kao i da se dogovori učešće stranih eksperata zbog obaveza da komisije imaju međunarodni karakter.

Do sada su obavljeni razgovori sa stranim ekspertima, koji bi trebalo da učestvuju u radu obje komisije. Pokazali su želju da budu članovi komisija koje treba da istraže stradanje Srba u Sarajevu i svih naroda u srebreničkoj regiji. O njihovim imenima je prerano govoriti, ali ohrabruje jasno izražena namjera da učestvuju u radu – navodi Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih osoba.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Milorad Kojić

Kako Srpskainfo saznaje, mnogi eminentni stručnjaci iz cijelog svijeta su pokazali interesovanje da se bave problematikom stradanja u Srebrenici i u Sarajevu.

Pročitajte još

Podsjećamo da je u Sarajevu tokom proteklog rata ubijeno više od 10.000 Srba, dok se više od 250 vodi kao nestalo. Bivša komisija, koju je Savjet ministara BiH formirao 2006. godine, doživjela je fijasko, jer su bošnjački članovi insistirali da prioritet ima utvrđivanje materijalne štete u odnosu na ljudske žrtve u Sarajevu.

Što se tiče istraživanja stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji, podsjećamo da je Narodna skupština RS odbacila izvještaj Komisije Vlade RS iz 2004. godine, koja je utvrdila da je od 10. do 19. jula 1995. godine na području Srebrenice nestalo više od 8.000 Bošnjaka.

Međutim, s ciljem formiranja stručnjaka u ovim komisijama, Vlada RS je odredila i kriterijume koje članovi komisija moraju ispunjavati.

– Sudije i tužioci moraju da imaju pet godina iskustva iz oblasti krivičnog prava ili međunarodnog humanitarnog prava, advokati treba isto tako da imaju iskustva u tim oblastima, ali i da su članovi Advokatske komore RS. Osobe iz akademske zajednice moraju da imaju zvanje docenta ili profesora, dok međunarodni eksperti treba da posjeduju znanja, iskustva i kompetencije iz oblasti krivičnog ili međunarodnog humanitarnog prava – kažu u Ministarstvu pravde.

Institucije

U resornom ministarstvu navode da članove treba da imenuju NS RS, Vlada RS, Centar za istraživanje rata, ministarstva pravde i rada i boračko-invalidske zaštite, MUP RS, udruženja sudija, odnosno tužioca, Advokatske komore, pravnih fakulteta iz Banjaluke i Istočnog Sarajeva, filozofskih fakulteta sa oba univerziteta, Prirodno-matematičkog fakulteta iz Banjaluke te Akademije nauka i umjetnosti RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu