Politika

ISTRAŽUJEMO Mir u kući za odlazak OHR iz BiH

Pobjednička stranka u Republici Srpskoj, SNSD, najavila je da će naredni mandat obilježiti borba srpskih predstavnika u institucijama BiH za smanjenje stranog uticaja u zemlji.

ISTRAŽUJEMO Mir u kući za odlazak OHR iz BiH
FOTO RAS SRBIJA
Visoki predstavnik Valentin Incko

Osim odlaska visokog predstavnika Valentina Incka i njegove službe OHR, najavili su da će se boriti i za odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH. Podsjećamo da su SNSD i HDZ BiH prije nekoliko godina najavile da će zajednički uputiti u proceduru zakon o Ustavnom sudu BiH, pa su naredne četiri godine odlična prilika da ispune javno dato obećanje.

Politikolog Đorđe Tomić naglašava da je neophodno ispuniti brojne političke uslove da bismo kredibilno mogli da zatražimo odlazak stranaca iz BiH.

Ne možete provesti godine i godine na vlasti govoreći da je država disfunkcionalna, nemoguća, neupotrebljiva i da je propao projekat, a da se onda u četiri godine zaletite i opravdate stranim akterima ukidanje OHR. Visoki predstavnik jeste nespojiv sa funkcionisanjem suverene države, pogotovo zemlje koja želi da bude članica EU. Međutim, živimo u specifičnoj državi u kojoj je prisustvo stranaca dio samog poretka. Oni ne pokazuju neku volju da odu. Da bismo došli i rekli im da idu, mislim da unutar kuće treba da napravimo sistem koji je mnogo djelotvorniji nego sada – kaže Tomić za Srpskainfo.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva
Đorđe Tomić

Konkretno, moli predstavnike vlasti da se u naredne četiri godine pozabave vladavinom prava, jer bi to bio snažan argument za odlazak stranaca iz BiH.

– Ja ne govorim da oni treba da ostanu, potpuno sam pristalica odlaska i stranih sudija iz Ustavnog suda i visokog prestavnika. Međutim, moramo pokazati da možemo sami da upravljamo sobom i da nećemo napraviti problem. Ne smijemo zaboraviti da je Dejton donesen zbog bolnih i očiglednih razloga – rata i naše velike unutrašnje podijeljenosti. Iz tih razloga su stranci i prisutni – zaključuje Tomić.

Istovremeno, stručnjak za međunarodne odnose iz Sarajeva Zlatko Hadžidedić tvrdi da je odlazak visokog predstavnika iz BiH nemoguć bez promjene Ustava, jer je OHR dio Dejtonskog mirovnog sporazuma. On smatra da se ni Valentin Incko ne usuđuje da o tome progovori „kako bi trebalo“.

– Dok imamo Ustav kakav imamo, u kome je dio suvereniteta države izmješten u instituciju visokog predstavnika, on će da bude tu. Onog momenta kada se ukloni visoki predstavnik suverenitet će se vratiti BiH. Oni, prvenstveno u Republici Srpskoj, koji zamišljaju da će taj suverenitet BiH da ispari, griješe jer se to ne može dogoditi. Postoji kontinuitet države koji je ugrađen i u dejtonski Ustav, pa uklanjanje visokog predstavnika ne bi bilo moguće bez novog ustava BiH, a u njemu opet važi suverenitet BiH i nastavak tog suvereniteta – kaže Hadžidedić za Srpskainfo.

Foto Klix
Foto Klix
Zlatko Hadžidedić

Prema njegovim riječima, u ovom slučaju je pravno jasna situacija, ali je problem što se ljudi „zavaravaju raznim iluzijama i misle da će na prevaru, na pritisak, uz pomoć podgrijavanja političke atmosfere, stvoriti situaciju u kojoj će se izaći izvan okvira prava“.

– Nisu nam potrebni ni strane sudije, niti bilo kakav drugi element stranog uplitanja. Preduslov za to je da se vrati suverenitet državi koji je sada izmješten uglavnom u OHR – zaključuje Hadžidedić.

Ipak, ako je za odlazak visokog predstavnika potrebna promjena Ustava BiH, postavlja se pitanje zbog čega je onda Savjet za provođenje mira (PIK) naveo pet ciljeva i dva uslova za zatvaranje OHR. Hadžidedić je ubijeđen da se i oni „poigravaju kategorijama koje su izvan prava“.

– Ovom prilikom ih upozoravam, poigravaju se stvarima sa kojima se nemaju pravo poigravati. Ako izađemo iz okvira prava, onda je sve moguće – smatra on.

Univerzitetski profesor prava iz Banjaluke Vitomir Popović za Srpskainfo tvrdi da stvari ne stoje onako kako tvrdi Hadžidedić.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Visoki predstavnik je institucija privremenog karaktera ustanovljena posebnim aneksom Dejonskog mirovnog sporazuma. Ovdje može da prestane rad visokog predstavnika bez promjene Ustava, jer on uopšte nije ustavna kategorija. Njegova prava i obaveza su definisane samo Aneksom 10, a ne Aneksom četiri koji je Ustav BiH. Odavno su se stekli uslovi da prestane sa radom u BiH, ali to treba da konstatuje PIK – kaže Popović.

PIK: 5+2

Politički direktori Upravnog odbora PIK su na sastanku u Briselu prije 10 godina utvrdili šta sve organi BiH trebaju ispuniti prije zatvaranja OHR.

Ciljevi su prihvatljiva raspodjela državne i vojne imovine, potpuno provođenje Konačne odluke za Brčko, fiskalna održivost i vladavina prava.

Dva uslova su potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju te pozitivna procjena situacije u BiH od strane Upravnog odbora PIK utemeljena na punom poštivanju Dajtonskog mirovnog sporazuma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu