Kultura

Ivica Buljan o angažmanu u Banjaluci: Predstava "Mali ratovi i kabine Zare" obrađuje 3 teme, kojima Vida Davidović propituje društveno nasljeđe

Vida Davidović se iz perspektive svoje generacije bavi prije svega društvenim nasljeđem, kakve su se sve tektonske promjene dogodile u društvu u kojem živi, kaže Ivica Buljan, hrvatski pozorišni reditelj.

pozorišni reditelj Ivica Buljan
FOTO: N1/SCREENSHOT

Bivši direktor drame HNK, naime, postavlja u Banjaluci predstavu mlade domaće autorke Vide Davidović, “Mali ratovi i kabine Zare”, koja će premijerno biti izvedena u Narodnom pozorištu RS 15. marta, sa početkom u 20 sati.

– Kroz političke turbulencije, kroz rat, a nakon toga kroz postratno razdoblje formiralo se nekoliko generacija čije preokupacija autorka vidi u porodičnim i međugeneracijskim odnosima, ali i odnosu majka – ćerka. Ranije smo s uzbuđenjem čitali prve tekstove Slavenke Drakulić ili Dubravke Ugrešić, a današnja generacija mladih žena ovoj temi pristupa sa mnogo kritičnijim pretpostavkama, na određeni način optužujući čak ranije generacije, jer nisu bile dovoljno zrele da preuzmu odgovornost prije svega u intimnom području, a onda i u društvenom, političkom, u smislu angažmana – navodi Buljan na pitanje šta donosi ova predstava.

Vida Davidović
FOTO: NOVA S/YOUTUBE/SCREENSHOT

Dodaje kako je u drugom planu tema koja je danas sve prisutnija u javnosti, a riječ je o anoreksiji.

– Ova tema će otvoriti mnoga pitanja za mlade djevojke, o kojima se danas govori uglavnom kroz prizmu društvenih mreža, kao nekom senzacionalističkom pojmu koji se uglavnom veže za modnu scenu, za svijet šou biznisa. Međutim, taj odnos, kako ga Vida posmatra, s jedne strane iz psihoanalitičke perspektive, a s druge iz društvene i medicinske, pojava je koja poprima zabrinjavajuće razmjere – upozorava reditelj.

Treća tema, otkriva Buljan, koju vidimo u savremenoj fikciji, recimo u novijim filmovima i romanima, jeste tema osamljenosti.

– Ako je depresija kao zdravstvena pošast više-manje otkrivena i priznata, osamljenost je nešto što se tek posljednjih godina proglašava svjetskim zdravstvenim fenomenom. Te tri teme su okvir u koji je Vida ugradila koncentrične krugove priča – kaže Buljan za N1.

Vida Davidović je tekst koncipirala prema jednoj pjesmi “Bijelog dugmeta” i svako poglavlje nosi naziv prema jednom stihu iz “Ćiribiribele”.

Pročitajte još

– Tekst govori o tome kako se dva različita vremena isprepliću – vrijeme stravičnog rata i današnje vrijeme koje nas upućuje na vrlo indikativan način u neku postapokaliptičnu situaciju, u kojoj ne znamo da li se ta katastrofa već dogodila ili očekujemo još jednu, veću. Kad navedemo sve te elemente, djeluje da je to postapokaliptični tekst, ali Vida je vješta autorka i mislim da je ono što će privući publiku, pogotovo mlađe generacije, drugačiji jezik. Pri tome ne mislim samo na jezik koji se govori na pozornici, već na stilski jezik, koji je mnogo bliži savremenoj dramaturgiji – pohvalio je Ivica Buljan mladu banjalučku autorku.

Podsjetimo, Vida Davidović je dobila prestižnu Nagradu Sterijinog pozorja za najbolji savremeni domaći dramski tekst za 2021/22 godinu. Nagrada joj je uručena za dramsko književno ostvarenje “Mali ratovi i kabine Zare”, koja će sredinom marta zaživjeti i na pozorišnim daskama.

čitaća proba za predstavu Mali ratovi i kabine Zare
FOTO: SRNA

Kako je ranije saopšteno, uloge su povjerene članovima ansambla Narodnog pozorišta Republike Srpske: Nikolini Friganović, Nataši Ivančević, Senadu Milanoviću, Nataši Perić, Anandu Čeniću i Željku Erkiću, kao i studentima Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci: Anđeli Tasić, Anđeli Rakočević, Milošu Drljači i Milošu Ćebiću.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu