Zdravlje

Jača imunitet i podstiče metabolizam: Ovaj napitak će učiniti čuda ZA ŠTITNU ŽLIJEZDU i nivo energije

Ovaj ukusni napitak sadrži niz sastojaka koji podstiču rad štitne žlijezde, a ujedno je i prava bomba vitamina, minerala i antioksidansa dobrodošla na svačijem meniju.

šolja u ruci
FOTO: FREEPIK

Recept je podelila sertifikovana holistička nutritivna terapeutkinja Syeda Kiran Zahra Hussain.

Najbolji prirodni lijek za štitnu žlijezdu 7 šoljica izvorske ili filtrirane vode 1 šoljica 100-postotnog soka od brusnice¼ kašičice suvog đumbira½ kašičice cejlonskog cimeta¼ kašičice muškatnog oraščića¾ šoljice sveže isceđenog soka od pomorandže¼ šoljice svježe iscijeđenog soka od limuna

Priprema:

Zagrijte vodu na vatri i prije nego što provri dodajte sok brusnice, zatim dodajte začine i pustite da ključa na najnižoj temperaturi 20 minuta. Kada se ohladi na sobnu temperaturu dodajte sok pomorandže i limuna. Količina je predviđena za jedan dan.

Tajna ljekovitosti napitka za štitnu žlijezdu

Brusnice su odličan izvor joda koji je esencijalan za zdravlje ove žlijezde, a ove bobice ga sadrže čak 400 mg-a i predstavljaju jedan od najboljih prirodnih izvora joda. Adekvatan unos joda pomaže detoksikaciju tijela, reguliše metabolizam, rast i razvoj.

Đumbir je trenutno jako popularan ljekoviti začin i to s opravdanim razlogom jer zbilja djeluje. To uključuje i blagotvorno djelovanje na štitnu žlijezdu. Sadrži magnezijum koji se pokazao kritičnim u kontrolisanju bolesti štitne žlijezde. Uz to djeluje i antiupalno što pomaže u sprečavanju upalnih procesa vezanih uz hipotireoidizam.

Cimet je višestruko koristan lijek za štitnu žlezdu. Sadrži ekstrakt koji igra bitnu antiupalnu ulogu u indukovanju ekspresija nivoa mRNA u područjima proinflamatornih citokina. Laički, medicinska primena cimeta mogla bi imati veliku ulogu u terapiji usporenog rada štitnjače. Uz to, cimet deluje antiupalno i smanjuje insulinsku rezistenciju koja je usko povezana s nastankom Gravesove bolesti.

Pročitajte još

Muškatni oraščić prirodni je podizač raspoloženja i sedativ, te podstiče metabolizam.

Pomorandžin sok bogat je izvor C vitamina koji je bitan za mnoge procese u tijelu. Sadrži idealan odnos fruktoze i glukoze, te minerale magnezijum i kalijum. Pozitivno djeluje na štitnu žlijezdu i povećava glukuronsku kiselinu koja veže i eliminiše toksine iz tijela pa pomaže u ispravnoj funkciji hormona.

Limunov sok je vrijednog nutritivnog sastava i izuzetne ljekovitosti za niz bolesti, pomaže detoksikaciju i jača imunitet.

Hipotireoidizam se dešava kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona. Ova bolest pogađa oba pola, ali najčešće žene iznad pedesete godine. Štitna žlijezda reguliše metabolizam, a niski nivoi hormona usporavaju telo i ujedno i brojne procese, od metabolizma do tjelesne temperature. Kada se ne liječi može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih tegoba, prenosi Atma.hr.

Usporena štitna žlijezda

Imate li usporen rad štitne žlezde pijte ovaj napitak svakodnevno. Takođe jedite hranu bogatu B kompleksom i gvožđem, i morsko povrće poput kelpa i nori alge. Povećajte unos hrane bogate A vitaminom poput batata, šargarepe ili bundeve.

Generalno pravilo je da jedete zdravu i organsku hranu bogatu antioksidansima.

Izbjegavajte hranu koja može ometati rad štitne žlijezde – brokula, zelje, karfiol, kelj, spanać, repa, soja, kikiriki.

Recept koji odlično djeluje kod svih problema sa štitnom žlijezdom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu